Local Online Marketing Responsible

EGGER ROMANIA - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Well experienced in website maintenance an Digital Marketing (Newsletter, SEO, SEA, …)
  • Knowledge in SEM, SMM, e-Mailing, experience with CMS-, E-Commerce-, Mailing-Systems
  • Basic HTML/CSS Knowledge (Read & Understand)
  • Fluent English

Descrierea jobului

  • Content Management in all digital marketing related systems and platforms (Website, myEGGER Customer portal, Digital Signage, Social Media, App, …)
  • CC Digital Marketing for local Marketing and Sales
  • Digital Copywriting
  • Approval process downloads
  • Newsletter Marketing – Planning, operative SetUp, Sending, Reporting
  • Local SEO (Off page, on page)
  • Local SEM
  • Local Social Media
  • Local Analytics and Tracking
  • ​To enhance the RO/MD/BG/UA websites to improve Google rankings, usability and increase conversions.
  • To take control of digital marketing activities for East Central
  • To work with Group to develop ideas and tools to enhance Digital Marketing in East Central and across other local markets
  • To support the RO/MD/BG/UA Marketing department with digital media related activities
  • To support colleagues with new projects such as Marketing Automation

We offer:
  • Comprehensive induction program
  • Continuous personal development
  • Private medical insurance

Noi creăm mai mult din lemn. Cei peste 10.000 de salariați ai noștri din 10 țări lucrează cu entuziasm, împărtășesc valorile familiei noastre și spiritul inovator. Creăm astfel produse pentru mobilier și design interior, construcții si pardoseli laminate. Ne dezvoltăm continuu - fabricam produse noi, ne extindem pe piețe emergente și oferim perspective motivante salariaților noștri.

Publicat 27 iun. 2022 Expiră 27 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos