Leasing Relationship Manager, perioada determinata

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere

Candidatul Ideal

Condiții minime de eligibilitate:
  • Studiile superioare finalizate, de preferat in domeniul economic;
  • Minimum 2 ani experienta in domeniul financiar-bancar;
  • Minimum 1 an experienta in vanzari si/sau marketing;
  • Acreditare ISF (Institutul de Studii Financiare) pentru desfasurarea activitatii in domeniul asigurarilor conform certificatului de calificare profesionala emis de ISF si reinnoit/validat conform cerintelor impuse de ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiara);
  • Limba engleza – nivel avansat, scris si vorbit;
  • Cunostinte Microsoft Office (Excel, Word, Outlook, PowerPoint) – nivel avansat;
  • Carnet de conducere categoria B si disponibilitatea de a calatori in interiorul tarii pentru contactarea potentialilor client.
Alte competențe necesare:
  • Orientare catre client;
  • Cunostinte generale de business: marketing, management, finante, etc care sa permita sustinerea unor discutii atat la nivel operational cat si executiv;
  • Gandire analitica, abilitati de comunicare si prezentare (forma scrisa si verbala);
  • Spirit de echipa, perseverenta, flexibilitate;
  • Capacitatea de a lucra sub presiunea timpului si de a raspunde solicitarilor in termenele stabile;
  • Abilitati de negociere.

Descrierea jobului

Despre activitate:

Raspunde de gestionarea si pastrarea unei bune relatii cu clientii, colegii din grupul UniCredit, vendorii, furnizorii si colaboreaza cu celelalte persoane din departament si din UniCredit Leasing (UCL), astfel incat sa isi indeplineasca sarcinile repartizate si sa gaseasca solutii de imbunatatire a activitatii de vanzari in aria arondata.

Principalele responsabilități:
  • Gestioneaza relatiile cu furnizorii si vendorii locali in vederea promovarii de catre acestia a ofertei si produselor companiei;
  • Prospecteaza continuu piata locala de retail, la nivel de furnizori si clienti directi;
  • Pe langa produsele companiei, promoveaza catre furnizorii, vendorii respectiv intermediarii arondati, ofertele si produsele UniCredit Consumer Financing (UCFIN) si UniCredit Bank (UCB);
  • Gestioneaza relatiile cu reprezentantii sucursalelor UCB si se implica in procesele de vanzare incrucisata a pachetelor de servicii financiare impreuna cu colegii din UCB;
  • Elaboreaza oferte de finantare in concordanta cu obiectivele de profitabilitate in vederea atingerii obiectivelor generale, cu respectarea reglementarilor interne, a instructiunilor si mesajelor comunicate de conducerea UCL si le prezinta potentialilor clienti ai UCL, UniCredit Fleet Management (UCLFM) sau, dupa caz, potentialilor clienti ai altor companii din Grupul UniCredit aflate in relatie de colaborare cu UCL;
  • Sustine si argumenteaza tranzactiile catre departamentul de risc in conformitate cu politica companiei prin gestionarea optima a factorilor de risc;
  • Încheie contracte de leasing, argumenteaza şi sustine contractele încheiate;
  • Este responsabil de toate activitatiile din sfera cunosterii clientelei si de monitorizarea portofoliului de client inclusiv din perspectiva riscurilor si indicatorilor de risc relevanti in domeniul AML, CT & FS si raporteaza departamentelor relevante interne eventualele anomalii sau suspiciuni AML, CT & FS;
  • Intermediaza relatia cu departmentul Insurance privind: emiterea si trimiterea imputernicirilor de dauna, solicitarea si trimiterea politelor Casco si/ sau a ofertelor RCA etc.;
  • Intermediaza relatia cu departmentul Logistica privind: verificarea stadiului de inmatriculare, solicitarea/ transmiterea catre clienti a imputernicirillor ITP, transmiterea copiilor CIV, solicitarea/ transmiterea catre clienti a imputernicirilor RAR, modificarea bunului finantat etc.;
  • Intermediere cu departamentul Incasari: verificarea fiselor de cont, alocari de sume, transfer si retur sume etc.;
  • Ofera sugestii si propuneri privind produsele din domeniul leasing-ului, luand in considerare schimbarile si noutatile de pe piata luate la cunostinta in mod legitim, prin exercitarea cu buna credinta a atributiunilor de serviciu, in scopul imbunatatirii continue a politicilor legate de produse, preturi, etc;
  • Desfasoara activitati de distributie asigurari in concordanta cu cerintele legale: directionarea potentialilor clienti catre Compania de Brokeraj in vederea incheierii de asigurari, oferirea catre clienti sau potentiali clienti a produselor de asigurare distribuite de Compania de Brokeraj, acordarea de asistenta clientilor in legatura cu contractele de asigurare, mentinerea comunicarii cu clientii in vederea oferirii de informatii legate de asigurarile in vigoare, acordarea de asistenta clientilor in legatura cu procedura de obtinere a despagubirilor in cazul intervenirii evenimentelor asigurate.
Beneficii:

- al 13-lea salaru;
- bonus anual de performanta;
- tichete de masa in valoare de 20 lei/ ziua lucrata;
- abonament medical si discounturi la abonament pentru membrii familiei;
- bonus de Paste si de Craciun;
- prima de 1 Iunie pentru colegii care au copii minori;
- suport financiar pentru evenimente personale;
- zi libera suplimentara pentru ziua de nastere.

UniCredit Leasing Corporation IFN S.A. face parte din grupul financiar UniCredit Romania, alaturi de UniCredit Bank si UniCredit Consumer Financing, oferind beneficiarilor sai o gama completa de produse si servicii financiare, precum si alte servicii auxiliare.

UniCredit Leasing Corporation IFN S.A. si UniCredit Leasing Fleet Management S.R.L. furnizeaza produse de leasing financiar si produse de leasing operational, pe perioade medii de leasing de 12 - 60 luni, in urmatoarele domenii:

• leasing de echipamente industriale;
• autovehicule;
• proprietati imobiliare;
• vanzare si locatiune;
• parteneriate publice.

Pe langa serviciile aferente acestor domenii majore ale industriei leasingului, brokerul de asigurari afiliat UniCredit Insurance Broker deserveste zona de servicii de intermediere in asigurari.

UniCredit Leasing este numarul 1 in sectorul operatiunilor de leasing din Romania.
Publicat 23 mai 2022 Reactualizat 20 iun. 2022 Expiră 22 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos