Key Account Manager Online

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Proven work experience as an Online Account Manager, Key Account Manager, Sales Account Manager, Junior Account Manager or relevant role
  • Understand the overall retail trade structure and digital retail landscape in Romania
  • Deep knowledge of digital sales and trade marketing mechanism
  • Demonstrable ability to communicate, present and influence key stakeholders at all levels of an organization,
  • Solid experience with Online and MS Office (particularly MS Excel)
  • Experience delivering client-focused solutions to customer needs
  • Proven ability to juggle multiple account management projects at a time, while maintaining sharp attention to detail
  • Excellent listening, negotiation and presentation abilities
  • Strong verbal and written communication skills
  • BA/BS degree in Business Administration, Sales or relevant field

Descrierea jobului

We are looking for an ONLINE Account Manager to create long-term, trusting relationships with our customers. The Online Account Manager’s role is to oversee a portfolio of assigned online new customers, develop new business from existing clients and actively seek new sales opportunities.
  • Serve as the lead point of contact for all online customer account management matters
  • Build and maintain strong, long-lasting client relationships
  • Develop a joint business plan with key ecommerce customers
  • Negotiate contracts and close agreements to maximize profits
  • Improve trade investment both contracted and non-contracted focusing on ROI
  • Develop trusted advisor relationships with key accounts, customer stakeholders and executive sponsors
  • Clearly communicate the progress of monthly/quarterly initiatives to internal and external stakeholders
  • Develop new business with existing clients and/or identify areas of improvement to meet sales quotas
  • Activate the monthly priorities with executional perfection following fully the retailer’s activity calendar
  • Forecast and track key account metrics (e.g. quarterly sales results and annual forecasts)
  • Prepare reports on account status
  • Collaborate with sales team to identify and grow opportunities within territory
  • Assist with challenging client requests or issue escalations as needed

Descrierea companiei

Să ne cunoaștem!

V-ați întrebat vreodată cum ajung pe rafturi produsele Pampers, Ariel, Oral-B, Duracell, RioMare, Pringles, Dolce&Gabbana, BOSS, Wella, Londa? Cine este responsabil de vânzarea și livrarea acestora către clienti?

Noi suntem!

Faceți cunoștință cu distribuitorul FMCG Interbrands Orbico. Acoperim o gamă largă de brand-uri cunoscute la nivel mondial, de la produse de îngrijire ale părului la produse alimentare și nealimentare.
Cu o echipă de experți profesioniști pasionați, oferim soluții complete de afaceri pentru vânzări, servicii logistice și brand management pentru mărcile din portofoliul nostru.
În viața noastră de zi cu zi suntem conduși de misiunea, viziunea și valorile noastre.

Despre noi!

In Romania Grupul Orbico are 4 companii:

- Orbico Romania - www.orbico.ro
- Orbico Beauty - www.orbicobeauty.ro
- Professional Brands - www.professionalbrands.ro
- Interbrands - www.interbrands.ro

Nu ezitati sa ne URMARITI!

Publicat 11 oct. 2021 Reactualizat 25 oct. 2021 Expiră 10 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos