de ani Fără Frică...

Publicat 08 Nov 2019 | Reactualizat 06 Dec 2019 | Expiră 09 Dec 2019

Junior Marketing Assistant

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Are you energetic and highly organized? Do you often display an innovative approach to common things in your life? Are you interested to learn marketing? You always have initiative and you are eager to make a positive contribution within your team? If your answers were positive to all the questions above, then you have to take this opportunity and join our leading international company that value its employees and personal development. Join us in a dynamic environment where a new colleague can progress very quickly. We want you to learn, grow and the most important thing is that we encourage innovation and out-of-the-box thinking!

As our new colleague you will spend some time and have a lot of fun:
You will be working alongside a marketing team in order to implement various activities across multiple channels and programs;
You will be able to provide your support and contribution in implementing mixed marketing campaigns (online, trade, traditional and events) - we want you to be proactive in a wide range of marketing activities across both traditional and digital channels;
Event Management - you will proactively assist the Marketing Manager in organizing and implement trade shows, press conferences, launches, workshops and many other events;
You will learn to update the company websites and the Partner Program platform using CMS platforms - we will train you if you do not have experience with CMS;
Proactively working with the Marketing Manager to produce impactful in-house marketing materials like print artwork, flyers, adverts, templates and other branded material;
You will have a close relationship with manufacturers of promotional materials in order to provide the best offers available and arrange the content production, tracking costs and conduct market research in finding cost effective sources for all in-house projects;
You will be in charge with content writing and translations for all company websites, online content, video content and other promotional materials;
Monitors results, prepare presentations and reports on several projects and events;
You will manage and be responsible of all administrative tasks within the Marketing department or in direct connection to the Marketing department activity;

Minimum required:
University degree or equivalent - Marketing qualification will have a plus
Romanian language to perfection
Good knowledge of English, both written and spoken
Proficient in all MS Office packages (Excel and PowerPoint are mandatory)
Highly creative and innovative
Good organizational and planning skills coupled with the ability to work in a self-directed manner
Quick learner and team playerLet's meet and discuss about how we can grow together.

Descrierea jobului

You really have to learn how to:
Manage many tasks and achieve deadlines without supervising;
Learn using certain programs on a basic level;
Be proactive with “can do” attitude;
Succeed in a role filled with immediate responsibility;

Fondat în 1996, TP-Link este furnizor global de produse și accesorii de rețea care fac parte din toate aspectele vieții zilnice. Conform companiei de analiză a pieței IDC*, TP-Link este liderul pieței de echipamente WLAN și CPE broadband, cu distribuție în peste 120 de țări și sute de milioane de clienți în întreaga lume.

Cu un portofoliu extins de produse, performante, durabile și accesibile menite să răspundă tuturor nevoilor din domeniul networkingului, compania își continuă evoluția pentru a răspunde în prezent cerințelor viitoare. *Conform IDC Worldwide Quarterly WLAN Tracker Report, Q2 2016.

TP-Link a devenit unul dintre principalii producători de dispozitive SOHO și SMB pentru comunicație în rețea.TP-Link este lider la nivel mondial pe segmentele de WLAN și CPE în bandă largă, cu produse disponibile în peste 120 de țări, care deservesc zeci de milioane de clienți.

Angajată într-un puternic proces de Cercetare și Dezvoltare, producție efectivă și managementul calității, compania TP-Link continuă să ofere produse de rețea inovatoare. Bazându-se pe încrederea a zeci de milioane de clienți, TP-Link este astăzi unul dintre cei mai competitivi furnizori de produse networking, cu aspirația de a deveni unul dintre primele 3 branduri de top.

Prin dedicarea și eforturile depuse pentru inovare, realizările TP-Link sunt recunoscute la nivel global, progresând în lumea conectivității pentru a excela în produsele și serviciile oferite clienților. Portofoliul de produse TP-Link cuprinde echipamente recunoscute și premiate la nivel internațional din categoria wireless, ADSL, routere, switchuri, camere IP, adaptoare powerline, servere de imprimare, convertoare media și adaptoare de retea.

De la intrarea pe piața internațională în 2005, TP-Link este într-o continuă expansiune. Astăzi produsele noastre sunt prezente în peste 120 de țări și deservesc peste un miliard de utilizatori la nivel global.TP-Link nu va înceta să dezvolte și să promoveze inovații, cu scopul de a oferi servicii complete și rapide clienților companiei.

TP-Link - Reliably smart

Expirat
Junior Marketing Assistant  -  TP-Link Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles