Intership IT - Curs Online GRATUIT (System Administrator)

STARTECH TEAM - 25 poziții
Oraș de lucru
Salariu 2100 - 2500 RON
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Acum ca a venit vara, iar scoala si sesiunea s-au terminat, hai sa studiezi ceea ce te pasioneaza alaturi de StarTech Academy. Noi iti oferim GRATIS un curs in IT ONLINE ce te invata notiunile fundamentale incat sa iti incepi drumul pe piata IT inca din prima. Fostii nostri cursanti s-au dezvoltat imediat dupa finalizarea cursului, fie la noi in companie, fie in cadrul firmelor partenere StarTech Team.

Am eu aceeasi sansa ca si ei? Evident ca da, sustinem evolutia juniorilor si ii formam inca de la inceput. De asemenea, dorim sa oferim utilitate notiunilor teoretice pe care le vei studia.

Descrierea jobului

Cursul CompTIA ITF+ este potrivit pentru persoanele cu adevărat motivate să învețe cât mai multe despre tehnologie, să se dezvolte în domeniul IT, ori să aducă un plus valoare in tot ceea ce fac.

Durează 4 saptămâni iar programul este de luni până vineri în intervalul orar 09:00 – 14:00, dacă ți se pare potrivit și dorești să dai curs acestei provocări, te așteptăm să ne cunoaștem.:)

Ce cunostinte vei dobandi?
- Rezolvarea situațiilor software și hardware.
- Furnizarea de asistență tehnică locală și la distanță printr-un sistem de ticketing;
- verificarea functionarii in parametri normali a sistemelor IT;
- intelegerea si urmarirea politicilor si procedurilor IT;
- Configurare e-mail (POP3, IMAP, EXCHANGE);
- Hardware pentru computer și imprimantă;
- Servicii de rețea și protocol și depanare;
- Abilități și competențe dobândite;
- Windows Server, instalare configurare Windows, depanare administrare rețea, depanare instalare hardware software, instalare sisteme de întreținere.

Daca NU esti junior si doresti sa parcurgi cursuri si sa te dezvolti si mai mult in domeniu, avem alte oportunitati si pentru tine:
Cursul CompTIA A+ este standardul industrial pentru lansarea carierelor IT în lumea digitală de astăzi.
CompTIA A+ Core Series îndrumă candidații să susțină două examene: Core 1 (220-1001) și Core 2 (220-1002) iar după finalizarea acestora, studenții vor ști să:
- configureze și să ofere suport pe dispozitive și periferice
- ofere suport pe infrastructura de bază
- implementeze cele mai bune practici de backup și gestionare a datelor
- asambleze componente pe baza cerințelor clienților
- instaleze, configureze și să întrețină dispozitive, PC-uri și software-uri pentru utilizatorii finali
- ințeleagă elementele de bază ale rețelei și securității
- identifice, să recunoască și să rezolve problemele hardware și software obișnuite
- ofere asistență adecvată pentru clienți
- ințelegă noțiunile de bază ale virtualizări
- identifice cerințele hardware și software ale clientului pentru configurare
- identificați tehnologiile de rețea.
- ofere asistență pentru dispozitive digitale mobile.
- ofere asistență pentru imprimante și dispozitive multifuncționale.

Cursul CompTIA Network+ validează abilitățile tehnice necesare pentru restaurarea, configurarea și gestionarea rețelei comune prin cablu și wireless. Network+ certifică o înțelegere de bază a tehnologiilor emergente, inclusiv a comunicațiilor unificate, mobile, cloud și tehnologii de virtualizare.
Acest curs este destinat profesioniștilor IT care au pregătirea de bază în asistența computerelor, hardware, software și sisteme de operare și care doresc să își sporească cunoștințele și înțelegerea conceptelor de rețea și să dobândească abilitățile necesare pentru a se pregăti pentru o carieră în suport și administrare de rețea.

După finalizarea acestui curs, studenții vor ști să:
- proiecteze și implementeze rețele funcționale.
- configureze, gestioneze și întrețină dispozitivele de rețea esențiale.
- utilizeze dispozitive precum switch-uri și routere pentru a segmenta traficul de rețea și a crea rețele rezistente.
- identifice avantajele și dezavantajele configurațiilor de rețea existente.
- implementeze securitatea rețelei, standardele și protocoalele.
- identifice și să rezolve probleme de rețea
- sprijine crearea de rețele virtualizate.
- ințeleagă serviciile și aplicațiile de rețea
- folosească instrumente adecvate de monitorizare a rețelei
- înteleagă vulnerabilitățile și remediile legate de securitatea rețelei

Cursul CompTIA Server+ este o certificare globală care validează abilitățile practice ale profesioniștilor IT care instalează, gestionează și depanează serverele în centrele de date, precum și în mediile on-premise și hibride.
Examenul CompTIA Server+ acoperă tehnologii hardware și software esențiale ale mediilor de server on-premise și hibride, inclusiv disponibilitate ridicată, cloud computing și scripting. Noul examen include întrebări bazate pe performanță care necesită candidatului să demonstreze cunoștințe în mai mulți pași pentru a implementa, administra și depana serverele în siguranță.
- Instalare și management hardware server
- Administrare server
- Securitate și recuperare în caz de dezastru
- Depanare

CompTIA Security+ stabilește cunoștințele de bază și încorporează cele mai bune practici in hands-on trouble-shooting și rezolvarea incidentelor.
Acest curs pregătește candidatul pentru examenul de certificare CompTIA Security+ care atestă abilitățile fundamentale necesare pentru îndeplinirea funcțiilor de securitate de bază și pentru a continua o carieră în securitate IT.

- identifice conceptele fundamentale de securitate ale computerului
- identifice amenințările și vulnerabilitățile de securitate
- înțeleagă si vor implementa securitatea retelelor
- instaleze și să configureze sisteme pentru securizarea aplicațiilor, rețelelor și dispozitivelor;
- identifice și sa gestioneze incidentele de securitate
- implementeze securitatea la nivel operațional.
- creeze planul pentru continuitatea activității și recuperarea în caz de dezastru
- efectueze analize de amenințare și să răspundă cu tehnici adecvate de atenuare
- indeplineasca activitatile cu conștientizarea politicilor, legilor și reglementărilor aplicabile.

StarTech Academy este o școală IT care se adaptează nevoilor tinerilor pasionați de tehnologie, iar ca orice școală, vrea să caute și să selecteze persone motivate, să le îndrume primii pași în cariera IT.
StarTech Academy a fost lansat de StarTech Team și este deschis tuturor celor care doresc să-și înceapă cariera în IT sau au nevoie de îndrumare în domeniu pentru a aprofunda propriile cunoștințe.
StarTech Academy formează specialiști IT, prin cursuri oferite de experți ai acestui domeniu.
Publicat 27 iun. 2022 Expiră 27 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos