INTERNSHIP (SPECIALIST DEZVOLATARE ZONAL) PITESTI

DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Care sunt asteptarile noastre:

Sa fii student in an final/absolvent facultate/master cu profil Energetica/Electomecanica/Electrotehnica/Electronica/Automatica (promotia 2021) cu rezultate deosebite pe parcursul studiilor universitare;
Cunostinte privind proiectarea, executarea, exploatarea, intretinerea, repararea instalatiilor electrice de distributie a energiei electrice;
Cunoasterea reglementarilor legale, a prescriptiilor tehnice si a altor normative de proiectare privind proiectarea, verificarea, autorizarea, punerea in functiune, receptia si exploatarea instalatiilor electroenergetice;
Intelegerea reglementarilor ANRE specifice privind planificarea lucrarilor de investitii/mentenanta si a metologiei de elaborare a tarifelor de distributie;
Cunoasterea legislatiei in vigoare privind achizitiile publice, a metodologiei privind racordarea utilizatorilor la RED si a normativelor referitoare la regimul vecinatatii instalatiilor electroenergetice si coexistentei acestora;
Cunoasterea codului tehnic al retelei de distributie si a standardului de performanta pentru distributia energiei electrice;
Cunostiinte privind elaborare de documentatii de proiectare;
Abilitati de coordonare si urmarire a activitatii din domeniul energetic, de analiza si sinteza in domeniul tehnico-economic;
Bune calitati de planificare si organizare;
Abilitati de comunicare si de lucru in conditii limita si in echipa ;
Capacitate de analiza si sinteza in domeniul tehnic electroenergetic;
Abilitati de concepere si de elaborare proiecte de raspuns, statistici comparative;
Cunoasterea legislatiei privind regimul juridic al activelor sistemului de distributie, a metodologiei privind gestionarea, inventarierea si inchirierea mijloacelor fixe si obiectelor de inventar;
Intelegerea legislatiei de protectia muncii si pentru situatii de urgenta, de protectia a mediului, protectie a muncii si situatii de urgenta ;
Utilizare PC, mai ales a pachetului Microsoft Office (Word, Excel, Power Point);
Spirit de initiativa, creativitate si flexibilitate, adaptare rapida la medii noi, atitudine proactiva;
Capacitatea de a gestiona mai multe sarcini si de a fi flexibil la schimbarile strategice;
Cunostinte despre instalatiile electrice care alcatuiesc sistemul de distributie;
Permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Ce vei face:

In cadrul acestui internship, vei invata sa:
Elaborezi documentatii simplificate pentru proiectele de investitii din programele de investitii si reparatii cu documentatie pe care o furnizeaza proiectantului;
Evaluezi din punct de vedere economic si sa prioritizezi solicitarile de lucrari deinvestitii pentru instalatiile de joasa , medie tensiune si inalta tensiune;
Realizezi studii privind dezvoltarea retelei electrice de energie din zona in care itidesfasori activitatea;
Studii de solutie pentru racordarea la reteaua electrica de energie a consumatorilor sau pentru eliberarea de amplasamente la medie sau joasa tensiune;
Analizezi si rezolvi reclamatiile clientilor privind parametrii de calitate ai energiei electrice distribuite, reclamatii patrimoniale;
Propui lucrari de mentenanta la instalatiile de medie si joasa tensiune pe baza informatiilor furnizate de centrele operationale.

Alatura-te echipei CEZ si descopera un univers plin de oportunitati profesionale creative si interactive.

Grupul CEZ in Romania este reprezentat prin zece companii – Distributie Energie Oltenia, CEZ Romania, CEZ Vanzare, CEZ Trade, CEZ ESCO Romania, Tomis Team, MW Invest, Ovidiu Development si TMK Hydroenergy Power.

Grupul CEZ este prezent pe piata romaneasca inca din anul 2005, odata cu preluarea companiei de distributie a energiei electrice Electrica Oltenia SA. Dupa procesul de separare a activitatilor (unbundling) incheiat cu succes in anul 2007, Distributie Energie Oltenia (fosta CEZ Distributie) asigura alimentarea cu energie electrica a sapte judete: Arges, Dolj, Gorj, Mehedinti, Olt, Teleorman si Valcea.

CEZ Vanzare este principalul furnizor de energie electrica din sud-vestul Romaniei dar si furnizor de gaze naturale, cu un portofoliu de clienti casnici si industriali care depaseste 1,4 milioane de clienti. Grupul CEZ detine in Romania si cel mai mare parc eolian pe uscat din Europa, in zona Dobrogea, la Fantanele, Cogealac si Gradina. Parcul Eolian a insemnat o investitie de 1,1 miliarde Euro si contine 240 de turbine eoliene cu o putere totala instalata de 600 MW. Intreaga capacitate a Parcurilor Eoliene CEZ a fost pusa in functiune la sfarsitul anului 2012. Totodata, incepand cu 2011, Grupul CEZ in Romania detine in portofoliul sau sistemul hidroenergetic de langa Resita, judetul Caras-Severin, format din 4 microhidrocentrale (Grebla, Crainicel 1, Crainicel 2 si Breazova) si amenajarile hidro aferente de la Trei Ape, Gozna, Valiug si Secu. Grupul CEZ a investit in reabilitarea complexului de hidrocentrale de la Resiaa in scopul cresterii eficientei, capacitatea de productie ridicandu-se de la 18MW la circa 22 MW dupa finalizarea procesului de modernizare.

Incepand cu 2018, CEZ ESCO Romania ofera solutii de eficienta energetica in sectorul privat. Compania ofera servicii complete, de la consultanta la proiectare, de la management de proiect, la implementare proiectelor energetice complexe (solutii de incalzire, de racire si/ sau alimentare cu energie). Misiunea CEZ: Sa asigure cash-flow suplimentar pentru initiativele noastre de dezvoltare; Sa imbunatateasca performantele Grupului CEZ Romania pe termen lung; Sa securizeze afacerile cu energie la nivel regional si unicitatea la nivel de piata locala; Sa dovedeasca Actionarilor ca suportul lor catre aceasta investitie merita.

Aplica acum la unul dintre joburile disponibile.

Publicat 2 Iun. 2022 Reactualizat 28 Iul. 2022 Expiră 30 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.