INSPECTOR PROTECTIA MUNCII

SC CALIPSO SRL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cautam persoana responsabila, motivata si calificata pentru postul de Inspector Protectia Muncii si PSI, cu minim 2 ani intr-o pozitie similara.

Descrierea jobului

- raspunde de efectuarea instruirii periodice a personalului în domeniul protectiei muncii si P.S.I., - asigura dotarea cu materiale si instalatii de stingere corespunzatoare si a accesoriilor necesare;
- raspunde de buna functionare a surselor de apa si de deblocare a cailor de acces;
- intocmirea planului de interventie in vederea Prevenirii si Stingerii Incendiilor pentru toate punctele de lucru;
- intocmirea programului de masuri pentru protectia muncii;
- intocmirea intregii documentatii cu privire la obtinerea avizelor, acordurilor si autorizatiilor de mediu, precum si a documentatiei de mediu necesara obtinerii formelor de punere in practica a diferitelor activitati ale organizatiei;
- in permanenta sa se informeze de schimbarile legislative din domeniul sau de activitate;
- pastreaza în perfecta stare de functionare mijloacele de stingere a incendiilor ;
- supravegheaza si indruma personalul din SC CALIPSO SRL in ceea ce priveste respectarea stricta a legislatiei in vigoare de protectia muncii si PSI ;
- urmareste realizarea conditiilor de asigurare a calitatii si sigurantei alimentului conform SR EN ISO 22000:2005 in domeniile sale de activitate.
- stabileste, instruieste, coordoneaza si controleaza persoanele care elaboreaza procedurile/instructiunile care reglementeaza domeniul sau de activitate ;
- stabileste necesarul de documente privind sistemul de management al calitatiiin domeniul sau de activitate ;
- verifica procedurile/instructiunile elaborate in zona de activitate;
- sa cunoasca si sa aplice politica managementului in domeniul calitatii si obiectivele ce decurg din aceasta;
- sa cunoasca aspectele sistemului calitatii corespunzatoare domeniului sau de activitate;
- raspunde de rezolvarea actiunilor corective/preventive initiate pentru activitatile specifice in urma inspectiilor, auditurilor si verificarilor efectuate de catre RMC si echipa de audit din cadrul organizatiei,
- intocmeste si inainteaza, in termen, informarile , rapoartele si situatiile cerute de RMC sau conducerea societatii, in legatura cu desfasurarea activitatilor din cadrul compartimentului,
- initiaza si asigura realizarea actiunilor corective rezultate in urma depistarii de neconformitati in cadrul sectorului de activitate pe care il coordoneaza;
- tine evidenta documentelor si le arhiveaza conform procedurilor ISO ;
- preda echipament de protectia muncii la salariatii nou angajati;
- in absenta motivata inlocuitorul este desemnat de Directorul Tehnic ;
- respecta Regulamentul de Ordine Interioara;
- pastreaza confidentialitatea datelor la care are acces;
- raspunde de intocmirea corecta a sarcinilor conform fisei postului;
- rezolva si alte sarcini care cad in sfera sa de activitate, trasate de administratorul societatii sau alta persoana superior ierarhica;
- actualizarea atributiilor se face functie de modificarile organizatorice legislative care apar;
- raspunde disciplinar,material si/sau penal, dupa caz, in conformitate cu reglementarile in vigoare, in caz de neindeplinire sau indeplinire necorespunzatoare a atributiilor ce-i revin.
iar pentru salariatii noi angajati asigura instructajul introductiv general;
- elaborarea de proceduri/instructiuni proprii de securitate a muncii impreuna cu birourile operative pentru toate utilajele;
- elaborarea, impreuna cu conducerea societatii, a listei cu dotarea echipamentelor de protectie si de lucru a salariatiilor;
- controleaza modul în care se aduc la îndeplinire actele normative, Decretele si Hotarârile Guvernamentale, hotararile proprii, ordinele si dispozitiile M.M.P.S. si ale M.I. pe linie de protectia muncii si PSI de catre toti angajatii;
- cercetarea, inregistrarea, declararea si tinerea evidentei accidentelor de munca si a bolilor profesionale si întocmeste rapoarte statistice privind protectia muncii. În cazul producerii accidentelor de munca cu invaliditate certa, mortale sau colective, anunta imediat compartimentul de protectia muncii din MI, ISTPM-M.Buc. (Inspectoratul teritorial de stat pentru protectia muncii din Mun. Bucuresti), precum si Procuratura si Politia Evenimente Ilfov;
- participa la cercetarea accidentelor de munca cu incapacitate temporara si urmareste ca, comisiile pentru cercetarea accidentelor de munca sa întocmeasca dosarele de cercetare conform instructiunilor; tine evidenta acestora;
- constata si sanctioneaza abaterile de la normele de protectia muncii si sanitare ;
- organizeaza si participa la activitatea de prevenire si stingere a incendiilor si la activitatea de salvare de la incendii a bunurilor materiale.

Producator al apei plate de izvor Calipso precum si a maselor plastice , prezenta pe piata din 1991, organizatia noastra se afla in plina dezvoltare.
De la data infiintarii, CALIPSO a inregistrat o dezvoltare continua , fapt care se remarca prin evolutia ascendenta a productiei, atat din punct de vedere calitativ, cat si cantitativ.
Prin aplicarea cv ului dumnavoastra la acest job, sunteti de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal, conform Regulamentului privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal. Aceste date ne sunt necesare pentru desfasurarea procesului de recrutare. Numai candidatii selectati vor fi initati la un interviu, data fiind stabilita de comun acord cu acestia. Pentru mai multe detalii privind modalitatea în care Calipso poate prelucra aceste date, vă rugăm să consultați Notificarea privind prelucrarea datelor cu caracter personal disponibilă la pe siteul societatii - Politica GDPR - Codrii Vlasiei -

Toate candidaturile vor fi analizate cu obiectivitate si in deplina confidentialitate.
Parte dintr-o echipa dinamica si cu multe oportunități de a invata si de a se dezvolta in cadrul companiei
Tichete de masa
Transport asigurat
Publicat 18 mai 2022 Expiră 17 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos