INSPECTOR DE CONFORMITATE

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere

Candidatul Ideal

Are o bună cunoaștere a activităților și practicilor bancare;
Este bine organizat și are capacitatea de a lucra sub presiune;
Are gândire analitică și atenție la detalii;
Comunică bine verbal și în scris, are calități de mediator.

Descrierea jobului

Cerințe:
- Studii superioare economice sau juridice;
- Experiență cumulată de 5 ani în ultimii 7 ani, dobândită în cadrul instituțiilor de credit sau al altor instituții financiare supuse supravegherii autorităților competente;
- Cunoștințe bune de operare PC MS Office (Word, Excel, Outlook);
- Permis de conducere categoria B.
Constituie avantaj :
- Experiență în domeniul cunoașterii clientelei și prevenirii și combaterii spălării banilor, finanțării terorismului (KYC/AML/ CFT);
- Certificări în domeniul KYC/AML/CFT.

Responsabilități:
- Identifică, evaluează, monitorizează și raportează riscurile de spălare a banilor, finanțare a terorismului, aplicare a sancțiunilor internaționale;
- Asigură suport din punct de vedere KYC/AML/CFT, soluționează alertele automate ale aplicației;
- Identifică tranzacțiile suspecte, în conformitate cu prevederile legale și interne;
- Întocmește și transmite către autoritatea competentă rapoarte de tranzacții suspecte;
- Participă la acțiuni de instruire a salariaților băncii privind cunoașterea clientelei, prevenirea și combaterea spălării banilor, finanțarea terorismului;
- Efectuează controalele de conformitate.

Banca Cooperatistă Muntenia Pitești face parte din Rețeaua Cooperatistă CREDITCOOP, singura rețea cooperatistă din România autorizată de Banca Națională a României. Rețeaua Cooperatistă CREDITCOOP are capital privat, integral românesc, cu peste 650 mii de membri asociați și 1,2 milioane clienți.
Banca Cooperatistă Muntenia Pitești funcționează ca instituție de credit, sub supravegherea și controlul Băncii Centrale Cooperatiste CREDITCOOP și a Băncii Naționale a României și își desfășoară activitatea pe raza județului Argeș.
Publicat 29 iun. 2021 Reactualizat 28 iul. 2021 Expiră 29 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos