Inginer,Subing,Strung,Frez,Op CNC,Electr,Vops,necalificati

IOR S.A. - 40 poziții
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Studii
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Ingineri/subingineri -absolventi de Politehnica, specialitatea Mecanica fina si optica(optronica)- nr.posturi 3
- Ingineri/subingineri -absolventi de Politehnica

- Cunostinte proiectare tehnologie pentru masini cu comanda numerica
- Experienta masini cu comanda numerica
- Cunoasterea unui limbaj de programare conversational al masinilor unelte cu comanda numerica
- Seriozitate/responsabilitate,
- Hotarare, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitiva, spirit de observatie.

Muncitori calificati:

Prelucratori prin aschiere (strungari, frezori) - nr.posturi 7
Lacatusi mecanici - nr.posturi 2
Electricieni - nr.posturi 2
Vopsitor - nr.posturi 1
Operatori la maşini-unelte cu comandă numerică - nr.posturi 5

- Cunostinte desen tehnic
- Experienta masini prelucrari prin aschiere(clasice sau comanda numerica )
- Experienta realizare piese de precizie dupa desen
- Cunoasterea aparatelor clasice de masura si control
- Disponibilitate de lucru in echipa
- Aptitudini mecanice-intretinere

Personal necalificat in vederea calificarii la locul de munca in meseriile: - nr.posturi 20
- operatori pe masini-unelte cu comanda numerica
- montatori aparatura optronica
- opticieni

- Cunostinte minime de desen tehnic
- Liceu sau scoala profesionala tehnica

Descrierea jobului

- Elaboreaza programul pentru masini -unelte cu comanda numerica si stabileste modul de prindere al pieselor
- Colaboreaza zilnic cu seful sectiei pentru planificarea incarcarii utilajelor;
- Intocmeste necesarul de scule si dispozitive pentru fabricatia curenta
- Asista operatorii la setarile complicate;
- Propune masuri si solutii in vederea valorificarii la maximum a capacitatilor de productie existente si a modernizarii acestora;

Muncitori calificati
- Citirea si interpretarea documentatiei tehnice:desene de executie;
- Operarea pe masini unelte universale sau cu comanda numerica;
- Alegerea corecta a sculelor aschietoare;
- Alegerea corecta a dispozitivelor de fixare necesare prelucrarilor;
- Alegerea corecta a regimurilor de aschiere;
- Autocontrolul pe faze si operatii;
- Asigurarea calitatii pieselor finalizate, in conformitate cu cerintele de calitate solicitate prin desenul de executie al piesei;
- Respectarea disciplinei tehnologice;
- Pastrarea ordinii si curateniei la locul de munca si in perimetrul societatii;
- Insusirea si respectarea indicatiilor de lucru;
- Intretinerea si pastrarea sculelor si dotarilor din firma in buna stare.

Muncitori necalificati
- Participa la cursurile de specializare in vederea calificarii

De peste 80 de ani, noi suntem specialisti in prelucrarea sticlei optice, iar scopul nostru este sa realizam aparate opto-mecanice de calitate pentru dumneavoastra. Preocuparea noastra este sa îmbunatatim ce este bun, sa furnizam produse de înalta calitate care sa-si pastreze caracteristicile in timp. IOR a fost infiintata in 1936 si este singura societate româneasca cu traditie in proiectarea si realizarea de aparatura opto-mecanica. In 1941, IOR este militarizata si se vor realiza cu precadere produse pentru armata (binocluri, lunete, telemetre etc). Dupa 1949, se produc primele lentile de ochelari, apoi in 1951 este realizat primul microscop didactic, iar in 1954 primul aparat foto. Dupa 1959, se acorda o mai mare atentie domeniului medical si apar primele produse pentru oftalmologie, de asemenea incepe si productia de aparatura de proiectie cinematografica. In 1960, IOR produce primul microscop de laborator binocular, in 1961 primul unit dentar, in 1962 primul microscop de cercetare, iar in 1967 incepe sa produca obiective foto. Dupa anii 1980, sunt abordate noi domenii precum: optoelectronica, laser, metrologie, termoviziune cu aplicatii diverse. In obligatia noastra de a furniza pietii interne si externe produse de calitate, IOR a facut in ultimii ani schimbari structurale majore, inoindu-si linia tehnologica cu centre de prelucrare si strunguri cu comanda numerica, aparate de control. In prezent, in IOR este implementat un sistem al calitatii in conformitate cu standardul SR EN ISO 9001.

Publicat 25 nov. 2021 Expiră 25 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos