INGINER/RESPONSABIL MEDIU

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

- Absolvent studii superioare tehnice, de preferință în ingineria mediului, SAU studii medii absolvite, certificare ca Responsabil de Mediu;
- Minim 2 ani pe domeniu în post similar;
- Cunostinte solide privind prevederile legale în domeniul protecției mediului și în domeniul gestionării deșeurilor
- Curs de „Responsabil cu gestionarea deseurilor” ;
- Curs de „Auditor de mediu - ISO 14001” (reprezinta un avantaj);
- Limbi străine: engleza,
- Cunoștințe solide MS Office (în special Excel),
- Onest, atitudine proactivă, fire comunicativă, rezistență la stres, capacitate de organizare, persoană orientată spre rezolvarea problemelor, abilități de lucru în echipă

Descrierea jobului

- intocmirea, verificarea si transmiterea catre autoritatile competente a raportarilor lunare, a declaratiilor de mediu in concordanta cu prevederile legale privind protectia mediului;
- culegerea de date si intocmirea documentatiilor necesare obtinerii/reinnoirii autorizatiilor de mediu;
- participa la identificarea periodica a aspectelor de mediu, determinarea semnificatiei lor, stabilirea obiectivelor specifice si crear ea programelor de management de mediu;
tinerea evidentei cu privire la cantitatile si tipurile de deseuri gestionate;
- realizeaza raportarile de mediu (gestiune deseuri, gestiunea ambalajelor, declaratii catre fondul de mediu, acte, avize de insotire transport predare substante periculoase, gestiune ambalaje, gestiune substante toxice si periculoase, etc.), sa obtina sau sa tina sub control a documentatiile specifice de mediu (avize, acorduri, autorizatii, contracte, etc), sa realizeze documentatii de mediu necesare functionarii activitatilor din societate.
- sustinerea controalelor efectuate de catre autoritati;
- intocmirea rapoartelor cerute cu privire la aspecte de mediu si cantitatile de deseuri gestionate;
- gestionarea intregului volum de deseuri provenit din activitatiile desfasurate;
- reprezinta interesele companiei in relatia cu institutiile statului pentru respectarea reglementarilor de protectie a mediului;
- generarea, intocmirea si gestionarea documentelor de evidenta a deseurilor;
- urmarirea noutatilor legislative si aplicarea acestora in domeniul deseurilor reciclabile generate in unitate.
- emite rapoarte specifice postului, la solicitarea șefului ierarhic;
- organizează, păstrează și arhivează toate documentele specifice departamentului, conform procedurilor interne;
- elaboreaza instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de protectia mediului și eliminarea deșeurilor
colaborează cu toate departamentele societății în ceea ce privește activitatea de protectia mediului și eliminării deșeurilor.

ONCOS, lider in industria agroalimentara, producator de carne de pasare cu o larga retea de magazine de desfacere in Transilvania, functioneaza pe piata de profil din Romania din anul 1991. Compania numara peste 750 de profesionisti care lucreaza pentru partenerii sai: clienti si furnizori. Recunoscut ca unul dintre principalii angajatori din industria de profil, ONCOS te invita sa te alaturi echipei sale pentru a-ti construi o cariera de succes.

Publicat 28 apr. 2022 Reactualizat 26 mai 2022 Expiră 28 mai 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos