INGINER PROIECTARE-OFERTARE

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Obiectivele postului:
Propune soluții pentru proiecte de fundații speciale, coordonează activitatea de proiectare și livrează proiecte pentru lucrări de fundații speciale. Ghidează și supervizează activitatea echipelor din care face parte și face transferul de cunoștințe către membrii echipei.
Abilități profesionale:
- Studii tehnice (Master): Universitatea Tehnică de Construcții, Facultatea de Construcții civile, industriale și agricole / Facultatea de Hidrotehnică / Facultatea de Inginerie in Limbi Străine;
- Minimum 5 ani de experiență în proiectarea structurilor / lucrărilor de fundații speciale / geotehnică;
- Cunostințe PC: MS Office (Outlook, Excel - avansat, Word, Project, Powerpoint), AutoCAD 2D (3D constituie avantaj);
- Cunoaște programele specializate de calcul în ingineria geotehnică (ex. Plaxis 2D, constituie avantaj cunoașterea versiunii 3D Plaxis, Geo5, Geostru), precum și a celor de calcul secțional (Response2000, Xtract);
- Cunoașterea normelor și reglementărilor de proiectare în construcții (Standarde naționale, Eurocode);
- Optimizează soluțiile tehnice în vederea eficientizării proceselor, consumurilor și a fluxurilor de execuție.
Abilități personale:
- Cunoștințe de limbă engleză la nivel conversațional;
- Autonomie în realizarea sarcinilor și capacitatea de a lua decizii;
- Abilități de analiză, sinteză și de coordonare;
- Spirit de echipă, atitudine proactivă, abilități excelente de comunicare, atenție la detalii, capacitate dezvoltată de concentrare și lucru sub presiunea termenelor limită.

Descrierea jobului

- Analizează informațiile existente pentru întocmirea lucrărilor de proiectare și întocmește lista de informații suplimentare necesare;
- Preia și menține legătura cu părțile implicate în proiect (arhitecți, structuriști, geotehnicieni, etc) pentru buna coordonare a echipei responsabile de proiect;
- Coordonează și trasează direcții necesare colectării informațiilor (teme de proiectare, date structurale – încărcări, geometrii, date arhitecturale) necesare stabilirii modelului de calcul;
- Stabilește soluțiile tehnice principale bazate pe informațiile disponibile în tema de proiectare;
- Coordonează elaborarea desenelor de concept/desenelor de ansamblu, stabilește modelul structural;
- Verifică intern și semnează proiectul tehnic si detaliile de executie;
- Monitorizează și supervizează desfășurarea proiectelor atribuite și rezultatele obținute;
- Colaborează constant cu departamentul Operațional în scopul asigurării unei bune desfășurări a proiectului;
- Răspunde de conformitatea cu legislația de proiectare, normativele și standardele de operare inclusiv folosirea soluțiilor tipice din proiecte anterioare;
- Monitorizează și răspunde de calitatea proiectării în scopul atingerii criteriului de performanță stabilit;
- Consultarea cu membrii echipei departamentului tehnic și cu celelalte departamente și transferul de cunoștinte și/sau solutii tehnice optimizate;
- Va fi la curent cu noile tendințe și norme din domeniul de activitate;
- Elaborează instrumente și proceduri pentru continua îmbunătățire/optimizare a procesului de proiectare;
- Indeplinește diverse sarcini din cadrul departamentului cu scopul atingerii obiectivelor stabilite și participă activ la formarea continuă a membrilor echipei și îmbunătățirea activității companiei.

SBR Soletanche Bachy Fundaţii, societate parte a grupului Vinci prezenta si in Romania din anii '90, este filiala autohtona a uneia dintre cele mai mari companii de construcţii geotehnice şi fundaţii speciale din lume. Participam la cele mai interesante si complexe proiecte, in compania celor mai buni specialisti, clienti si consultanti.
In speranta unei colaborari fructuoase, asteptam CV-urile voastre pe www.ejobs.ro.
Publicat 2 iul. 2021 Reactualizat 30 iul. 2021 Expiră 1 aug. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos