Publicat 03 Mai 2019 | Reactualizat 31 Mai 2019 | Expiră 03 Iun 2019

Inginer proiectant piping senior (suporti teava/tubulatura)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Absolvent facultate profil mecanic sau instalatii
Experienta profesionala minim 5 ani in proiectarea instalatiilor de suporturi teava/tubulatura
Experienta de lucru in santiere industriale prezinta avantaj
Cunoasterea a cel putin un soft de proiectare piping AutoCAD 2Dsi 3D, MicroStation 2D si 3D, STAAD.Pro, Tekla Structures
Buna cunoastere a MS Office (Word, Excel, Powerpoint)
Limbi straine: Engleza nivel avansat, inclusiv limbaj tehnic; francez/germana/rusa prezinta avantaj
Capacitate de analiza si sinteza, capacitate de lucru cu instrumente specifice proiectarii asistate; vedere in spatiu si simt tehnic
Claritate in comunicare, meticulozitate, onestitate, constiinciozitate
Abilitate in utilizarea mijloacelor de comunicare in cadrul proiectului (e-mail, web, soft-uri profesionale, camera foto digitala)
Disponibilitate la deplasari in tara si in strainatate
Permis de conducere - prezinta avantaj

Descrierea jobului

Postul este in Bucuresti, se subordoneaza Sefului Biroului de Proiectare si nu are persoane in subordine

Responsabilitati:

Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna soluție pentru proiectul atribuit
Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru
Stabileste solutiile tehnice principale bazate pe datele de intrare din cerintele proiectului de engineering.
Stabileste configuratia/tipul suporturilor pentru teava, elaboreaza modelele 3D simplificate, pozitioneaza suportii in modelul 3D al instalatiei, alege materialele
Coordoneaza si elaboreaza desenele de concept/desenele de ansamblu/desenele de detaliu, desenele de montaj in instalatie a suporturilor
Controleaza, verifica si semneaza documentatia de proiect final
Elaboreaza specificatii tehnice si fise tehnice pentru includerea in cererile de oferta pregatite de Departamentul Oferte/Contracte
Elaboreaza anexele tehnice pentru a fi incluse în ofertele/contractele transmise Clientului
Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori
Monitorizeaza si supervizeaza desfasurarea proiectelor atribuite si rezultatele obtinute
Elaboreaza si verifica calculatii complexe de dimensionare.
Face calcule simple pentru fortele transmise de circuitele de teava asupra suporturilor, forte provocate de: dilatari termice, presiunea interna din conducte, greutatea proprie.
Face calcule de pre-dimensionare a suporturilor in baza fortelor calculate anterior.
In cazul circuitelor importante de teava (temperaturi si presiuni mari) primeste, de la proiectantul desemnat pentru aceasta, fortele care actioneaza asupra suporturilor
In baza acestor forte, face calculul final de rezistenta al suporturilor si al fortelor transmise de acestea asupra structurii pe care se fixeaza
Redacteaza Breviare de Calcul, Memorii tehnice pentru suporturile de teava
Intocmeste liste de materiale pentru suporturi
Comunica permanent cu proiectantii circuitelor de teava si stabilesc impreuna eventualele modificari ale acestora, modificari cerute de constrangerile impuse de suporturi
Raspunde de conformitatea cu legislatia de proiectare, normativele si standardele de operare inclusiv folosirea solutiilor tipice din proiecte anterioare
Sustine seful de proiect în legatura cu subcontractorii pentru proiectele specifice pentru a asigura conformitatea cu standardele de proiectare si cerintele proiectului
Raspunde pentru adaptarea în proiect a necesitatilor specifice ale Clientului
Asigura asistenta tehnica/supervizarea în atelierul fabricantului/ pe santier
Inregistreaza si solutioneaza neconformitatile legate de suporturile pentru tevi
Monitorizeaza si raspunde de calitatea proiectarii pentru a asigura functionalitatea solutiilor la nivelul de performanta specificat în scopul proiectului
Împartaseste cunostintele personale si asigura transferul permanent al acestora catre echipa
Antrenează echipele de proiectare pe perioada desfășurării lucrărilor repartizate si le acorda sprijin in vederea transferului de know-how si dezvoltarii abilitatilor lor tehnice
Urmareste implementarea schimbarilor decise de Comitetul Tehnic
Raspunde pentru respectarea normelor de proiectare, normativele si standardele de operare, inclusiv folosirea solutiilor standard din proiecte anterioare
Asigura asistenta tehnica la montaj pe santier.
Isi actualizeaza permanent cunostintele, tinandu-se la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate
Implementeaza instrumente si proceduri pentru continua imbunatatire a procesului de proiectare
Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / diviziei

Managementul si dezvoltarea echipelor (unde este cazul):

Asigura activitati de coaching si mentoring pentru colegii cu mai putina experienta.

Comunicare:

Comunica permanent cu celelalte echipe implicate in proiectele pe care le coordoneaza / la care participa
Asigura legatura cu clientii, furnizorii si contractorii, atunci cand nevoile proiectului o impun

Oferta (bonusuri, beneficii)
Se ofera un salariu atractiv, mediu de lucru profesionist, bonuri de masa, expunere internationala, posibilitati de dezvoltare a carierei.

Numai candidatii selectati vor fi contactati

Descrierea companiei

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale

Expirat
Inginer proiectant piping senior (suporti teava/tubulatura)  -  IMSAT SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles