Publicat 14 Iun 2019 | Reactualizat 12 Iul 2019 | Expiră 15 Iul 2019

Inginer Proiectant - Bucuresti, perioada determinata 2 ani

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

• utilizare PC si programe de uz general (Windows Office);
• cunoasterea legislatiei specifice in vigoare (Ordin 59/2013, Ordin 74/2013, Ordin 75/2013 Ordin 28/2003 etc.);
• receptivitate de adaptare la utilizarea unor programe specifice, utilizate in activitatea SSP: CRM, SAP etc.
• spirit de echipa de nivel bun;
• nivel de comunicare bun;
• capacitate de concentrare buna;
• atentie distributiva la nivel bun;
• capacitate de prezentare sintetica a informatiei;
• carnet de conducere auto cat. B (preferabil);
• engleza / italiana nivel mediu reprezinta un avantaj;
• absolvent de studii superioare în domeniul electroenergetic sau similar;
• instruit prin cursuri de specialitate, în domeniul proiectarii si dezvoltarii reţelelor electrice de distribuţie de medie şi joasă tensiune;
• minim 1 an in domeniul instalatiilor electrice sau similar.

Descrierea jobului

• Verifica introducerea corecta a cererii de racordare inregistrata la Enel Energie/VSR, verifica documentatia stabilita prin reglementarile in vigoare privind emiterea avizelor tehnice de racordare aferenta cererii si valideaza in programul informatic;
• Acordă consultanţă viitorilor clienti în ceea ce priveşte etapele procesului de racordare la RED, alegerea soluţiilor optime de alimentare, lista firmelor atestate de ANRE pentru executarea si proiectarea de instalaţii electrice, etc.
• In colaborare cu seful SSP mediază eventualele nemultumiri ce pot aparea legate de procesul de racordare sau eliberare amplasament in care este implicat;
• Intocmeste fisa de solutie si fisa de calcul a tarifului de racordare pentru bransamente standardizate pe baza de indici specifici;
• Intocmeste fisa de calcul a tarifului de racordare si, dupa caz, intocmeste fisa de calcul a compensatiilor;
• Completeaza datele specifice emiterii ATR conform limitelor de competenta, folosind aplicatiile informatice specifice;
• Elaboreaza si gestioneaza contracte de racordare conform limitelor de competenta stabilite;
• Preia de la Enel Energie/VSR documentele stabilite prin reglementarile in vigoare privind avizele de amplasament si coexistenta. Verifica si valideaza introducerea corecta in programul informatic a cererii si corectitudinea documentelor;
• Completeaza in sistemul informatic datele specifice si emite avizul de amplasament, coexistenţă in urma punctelor de vedere primite de la UO MTJT (planuri de situaţie cu evidentierea reţelelor existente );
• Pentru documentatiile tehnice aflate in afara limitelor de competenta intocmeste comenzile de proiectare catre Directia Dezvoltare;
• Întocmeşte documentaţia pentru obtinerea avizelor necesare si a documentatiei tehnice aferente obtinerii autorizatiei de construire. Participa, daca este cazul, la obtinerea acestora;
• Sustine si avizeaza in CTE documentatiile tehnice elaborate;
• Gestioneza activitatea de secretariat a CTE;
• Elaboreaza si gestioneaza contracte de executie lucrari conform limitelor de competenta stabilite;
• Participa la predarea in teren a bransamentelor proiectate si ori de cate ori este solicitat pe parcursul executiei acestora;
• Participa la receptia lucrarilor proiectate si intocmeste referatul privind punctul sau de vedere referitor la calitatea si cantitatea lucrarilor realizate;
• Organizează inregistrarea, păstrarea şi circulaţia documentelor interne, asigură arhivarea documentelor în conformitate cu reglementările în vigoare;
• Este responsabil pentru existenta si conformitatea tuturor documentelor emise, scanate si atasate in programele specializate;
• Analizeaza si intocmeste adrese de raspuns pentru reclamatii si solicitari de informatii legate de activitatea din cadrul SSP;
• Gestioneaza activitatea de microcontractualistica si de achizitii produse si servicii directe fara contract cu limita de valoare a Zonei MTJT.
• Desfăşoară activitatea, în conformitate cu pregătirea şi instruirea sa, precum şi cu instrucţiunile primite din partea angajatorului, astfel încât să nu expună la pericol de accidentare sau îmbolnăvire profesională atât propria persoană, cât şi alte persoane care pot fi afectate de acţiunile sau omisiunile sale în timpul procesului de muncă;
• Utilizează corect maşinile, aparatura, uneltele, substanţele periculoase, echipamentele de transport şi alte mijloace de producţie;
• Utilizează corect echipamentul individual de protecţie acordat şi, după utilizare, îl înapoiază sau îl pune la locul destinat pentru păstrare;
• Nu scoate din funcţiune, nu modifică, nu schimbă sau nu înlătură dispozitivele de securitate proprii, în special ale maşinilor, aparatelor, uneltelor, instalaţiilor tehnice şi clădirilor şi utilizează corect aceste dispozitive;
• Comunică imediat angajatorului şi/sau lucrătorilor desemnaţi orice situaţie de muncă despre care au motive întemeiate să o considere un pericol pentru securitatea şi sănătatea lucrătorilor, precum şi orice deficienţă a sistemelor de protecţie;
• Aduce la cunoştinţa conducătorului locului de muncă şi/sau angajatorului accidentele suferite de propria persoană;
• Cooperează cu angajatorul şi/sau cu lucrătorii desemnaţi, atât timp cât este necesar, pentru a face posibilă realizarea oricăror măsuri sau cerinţe dispuse de către inspectorii de muncă şi inspectorii sanitari, pentru protecţia sănătăţii şi securităţii lucrătorilor;
• Cooperează, atât timp cât este necesar, cu angajatorul şi/sau cu lucrătorii desemnaţi, pentru a permite angajatorului să se asigure că mediul de muncă şi condiţiile de lucru sunt sigure şi fără riscuri pentru securitate şi sănătate, în domeniul său de activitate;
• Îşi însuşeşte şi respectă prevederile legislaţiei din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă şi măsurile de aplicare a acestora;
• Dă relaţiile solicitate de către inspectorii de muncă şi inspectorii sanitari;
• Respectă regulile şi măsurile de apărare împotriva incendiilor, conform legislaţiei şi procedurilor în vigoare.

Enel este cea mai mare companie italiană în domeniul energiei electrice și cea de-a doua companie europeană de utilități în funcție de capacitatea instalată. Este un grup integrat, comercializând electricitate și gaze naturale către peste 61 milioane de clienți. Enel activează în 40 de țări din întreaga lume, având o capacitate instalată netă de circa 98.000 MW și aproximativ 74.000 de angajați.
Prezentă pe piața din România încă din 2005, ENEL este, în acest moment, cel mai mare investitor privat în domeniul energetic, cu operațiuni în sectorul distribuției și furnizării de electricitate, dar si al producției de energie electrică din surse regenerabile. Compania are circa 3.500 de angajați pe plan local și oferă servicii unui număr de 2,7 milioane de clienți din trei zone importante ale țării: Muntenia Sud (inclusiv București), Banat și Dobrogea, totalizând aproape o treime din piața locală de distribuție. Enel continuă dezvoltarea unui program semnificativ de investiții pentru îmbunătățirea calității serviciilor, modernizarea rețelei și implementarea pe plan local a standardelor de mediu ale grupului Enel.

Expirat
Inginer Proiectant - Bucuresti, perioada determinata 2 ani  -  ENEL