Publicat 21 Mar 2017 | Reactualizat 18 Apr 2017 | Expiră 22 Apr 2017

Inginer Planificare Retea Acces Radio

1 post
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Studii superioare tehnice - telecomunicaţii
  • Minim 2 ani experienţă in ingineria reţelelor de telecomunicaţii
  • Cunostinte despre modele de propagare radio utilizate in telecomunicatii – de baza
  • Cunostinte in arhitectura si functionarea retelelor celulare de telecomunicatii – de baza
  • Competente in utilizarea calculatorului (MS Office) – avansat;
  • Limba Engleza (vorbit si scrisa) – avansat

Descrierea jobului

SCOP:
Propune masuri de imbunatatire a calitatii serviciilor oferite prin intermediul retelei de acces radio, cu scopul de a mentine un cost optim al statiilor radio si arie maxima de acoperire.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

  • Participa la colectarea datelor in timpul deplasarilor in teren cu scopul de a indica pozitia ideala a viitoarelor statii radio, din punct de vedere al acoperirii si calitatii serviciilor.
  • Colaboreaza cu Inginerii (Seniori), Biroul Planificare Microunde si Birourile de Achizitii si Autorizare Locatii pentru a minimiza costul total al Statiilor Radio, identificand cea mai buna alternativa;
  • Asista la proiecteaza sistemului radiant cu scopul de a maximiza aria de acoperire deservita de o Statie Radio.
  • Asista la monitorizarea parametrilor de functionare a Retelei de Acces Radio cu scopul de a se familiariza si ulterior a propune masuri pentru imbunatatirea calitatii serviciilor oferite prin intermediul acesteia.
  • Analizeaza reclamatiile primite de la clienti si propune masuri corective care sa conduca la imbunatatirea sistemelor de transmisie radio.
  • Participa impreuna cu Inginerii (Seniori) la deplasarile in teren in conformitate cu planificarea lunara stabilita la nivel de Sef de Birou cu scopul de a indeplini targeturile tehnice ale biroului.
  • Coopereaza cu colegii din cadrul aceluiasi Birou cu scopul de a elabora planurile nominale anuale.
  • Participa la efectuarea rapoartelor referitoare la locatii si completeaza ordinele de noi Statii Radio pentru Divizia Implementare Retea cu scopul de a lansa in lucru viitoarele statii de baza.

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii. Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile. Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.

Expirat
Inginer Planificare Retea Acces Radio  -  Telekom Romania Communications S.A.