Inginer Mentenanta

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cerințe:
  • Studii superioare de profil tehnic;
  • Experienta profesionala: cel putin 1 an pe pozitie similara;
  • Cunostinte tehnice de mentenanţă generală;
  • Cunostinte electrica, pneumatica, hidraulica, mecanica;
  • Cunostinte despre instrumente de planificare/gestiune mentenanta;
  • Cunostinte despre metode de organizare;
  • Cunostinte despre metode de rezolvare a problemelor si imbunatatire;
  • Capacitatea de intelegere la nivel de principiu functional a utilajelor si instalatiilor, precum si a dependentelor si interactiunilor dintre grupele de utilaje;
  • Cunoasterea/ intelegerea functionarii utilajelor de injectie, masini cu comanda numerica, masini de stemuit la cald, masini de lustruit, prese hidraulice (programare,supraveghere,etc);
  • Cunostinte tehnici statistice;
  • Cunostinte despre proceduri de lucru si instructiuni de ordin tehnic;
  • Cunostinte de executie si interpretare desen tehnic;
  • Limba: Engleza la nivel mediu.

Descrierea jobului

Responsabilități:
  • Realizeaza activitati de intretinere periodica pentru utilaje;
  • Asigură suport in mentenanţa corectivă cotidiană;
  • Anunta responsabilul ierarhic in cazul aparitiei non-conformitatilor la utilaje;
  • Face propuneri pentru imbunatatirea si upgrade-ul utilajelor;
  • Asigura polivalenta pentru mentenanta (in cazuri exceptionale);
  • Participă împreună cu echipa de mentenanţă la realizarea planului de mentenanţă preventivă si urmareste realizarea mentenantei ( inclusiv documentarea acesteia conform procedurii);
  • Analizează fişele de reparatii, identifică cauzele şi le analizează cu instrumentele agreate de companie; identifica si implementeaza solutii pentru eliminarea recurentelor;
  • Supervizeaza activităţile de întreţinere periodică, de reglare a utilajelor de producţie şi se asigură că liniile de producţie funcţioneaza în parametrii normali;
  • Decide împreuna cu Responsabilii de Producţie si Logistica determinarea obiectivelor de disponibilitate a maşinilor şi instalaţiilor;
  • Face, colecteaza si implementeaza propuneri tehnice de fiabilizare si optimizare a mentenantei preventive;
  • Întocmeste/ valideaza cererile de interventie pentru mentenanta corectiva la prese, masini de injectie, utilaje si echipamente speciale, executate de catre firme externe;
  • Analizeaza si stabileste impreuna cu sefii de schimb mentenanta, necesarul si marimea stocului de securitate de piese de schimb necesare la utilaje.
  • Urmareste consumurile de piese de schimb si intocmeste cererile de achizitie si fabricatie pentru completarea stocurilor de securitate, conform stocului de securitate;
  • Raspunde de mentinerea in stare functionala a infrastructurii intreprinderii;
  • Verifica stadiul executiei lucrarilor/ proiectului/ echipamentului si ia din timp masuri pentru recuperarea intarzierilor, daca exista;
  • Intocmeste proceduri de lucru si instructiuni aferente domeniului de activitate si le parcurge impreuna cu angajatii din departament;
  • Propune soluții software și hardware în vederea îmbunătățirii instalatiilor și utilajelor;
  • Realizeaza desen de executie pentru piese ce sunt necesare in procesul de mentenanta.

JOYSONQUIN Automotive Systems Romania produce volane şi elemente ornamentale pentru bord, uşi şi consola centrală, bazându-se pe o tehnologie modernă şi pe diversitatea materialelor folosite: furnir nobil, piele, carbon şi material plastic. De peste 15 ani înfrumuseţăm autoturisme de lux precum Mercedes, Bentley, Audi, BMW, Porsche şi Volkswagen.

Calitatea produselor şi încrederea pe care ne-o acorda clienţii noştri sunt rezultate ale profesionalismului angajaţilor noştri.
Compania are la Ghimbav 1000 de angajati şi este în continuă dezvoltare.
Publicat 30 iun. 2022 Expiră 30 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos