INGINER MENTENANTA FABRICA DE GIPS-CARTON SG TURDA

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

EDUCAȚIE ȘI EXPERIENȚĂ
  • studii superioare tehnice în inginerie mecanică;
  • experienţă în activitatea de mentenanţă de cel puțin 5 ani;
  • cunoștințe de mentenanță a echipamentelor (tehnologice, hidraulice, pneumatice, prelucrări mecanice, utilităti – gaz, apa, aer comprimat);
  • bună stăpânire a instrumentelor Office 365 (Excel, PowerPoint, Outlook, dar și MS Teams și suita de instrumente specifice colaborării online);
  • cunostințe bune de limba engleză.

COMPETENȚE PRINCIPALE
  • abilități de organizare, comunicare și planificare a activităților;
  • autonom, proactiv, cu initiativă;
  • cunoștințe despre sau deschidere pentru învățarea metodologiilor de îmbunătățire continuă;
  • cunoștințe despre sau deschidere pentru învățarea programelor informatice specializate pentru mentenanță de tip CMMS;
  • cunoștințe de desen tehnic.

CONSTITUIE AVANTAJ
  • cunoștințele de lucru în Autocad, SolidWorks, programe de gestiune mentenanta (CMMS);
  • experienţă în activitatea de planificare;
  • cunoștințe în domeniul automatizărilor industriale.

Descrierea jobului

Poziția se află în cadrul Departamentului de Mentenanță al Fabricii de Placi Gips-Carton şi este subordonată Managerului de Mentenanță.

RESPONSABILITĂȚI PRINCIPALE
  • monitorizarea planului și istoricului lucrărilor de mentenanță; pregătire stocuri piese de schimb;
  • participă la intocmirea planului lucrărilor de mentenanță a liniei de fabricatie;
  • asigură comenzile pentru piese de schimb și materiale necesare echipamentelor, conform procedurilor de reparații și achiziții;
  • coordonează și participă la activitatea de mentenanță predictivă: inspecții zilnice pe liniile de producție; monitorizarea periodică a vibrațiilor, a hărții de lubrefiere, a temperaturilor; preîntampină problemele tehnice și propune soluții preventive;
  • pregătește și participă la lucrările de mentenanță și propune soluții tehnice;
  • angajează lucrări cu firme terțe pentru lucrări de mentenanță;
  • gestionează reparatiile echipamentelor inlocuite după sesiunile de mentenanță;
  • stabilește nevoile de training și efectuează instruiri pe parte de mentenanță;
  • colaborează cu departamentul de Imbunătățire Procese în vederea definirii soluțiilor tehnice care să asigure menținerea parametrilor de proces si calitate;
  • elaborează / actualizează documentația tehnică a echipamentelor;
  • iși desfăsoară activitatea conform cu metodologiile de excelență operatională, World Class Manufacturing;
  • coordonează echipa de operatori mentenanță mecanică;
  • va face parte din echipa de punere în funcțiune a noii linii de producție.

Saint-Gobain proiectează, produce şi distribuie materiale şi soluţii pentru piețele de construcții, mobilitate, medicină și alte aplicații industriale. Dezvoltate printr-un continuu proces de inovare, acestea pot fi găsite pretutindeni, în spațiile de locuit şi în viaţa de zi cu zi, oferind stare de bine, performanță și siguranță, abordând provocările legate de construcţie durabilă, de eficienţa utilizării resurselor şi de schimbările climatice. Această strategie de dezvoltare responsabilă este ghidată de scopul Saint-Gobain, „MAKING THE WORLD A BETTER HOME”, în conformitate cu obiectivul împărtășit de toți angajații Grupului de a acționa în fiecare zi pentru a face lumea un loc mai frumos și mai sustenabil în care să locuim. În România, Saint-Gobain furnizează produse și soluții din gamele Abrasives, Building Glass, Pietta Glass Working, Sekurit, Isover, PAM, Rigips şi Weber, cumulând aproximativ 1800 de angajaţi în 12 situri industriale situate în Brăneşti, Călăraşi, Ploieşti, Satu-Mare, Turda, Suceava şi Vălenii de Munte

Publicat 27 ian. 2022 Reactualizat 24 feb. 2022 Expiră 26 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos