Inginer mecanic echipamente statice

S.C.Azomures S.A. - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Nivel de instruire:
  • Absolvent al învaţamantului superior tehnic.
  • Experienta pe post similar minim 2 ani.
  • Experienta vasta in domeniul studiilor conceptuale, ingineriei de baza, ingineriei detaliate/ proiectarii si analizei echipamentelor sub presiune bazate pe codul ASME pentru Cazane și Vase sub Presiune.
  • Experienta in proiectarea mecanică a schimbătoarelor de căldură, a rezervoarelor și a echipamentelor de tip modul.
  • Experienta in colectarea și dezvoltarea rapoartelor de proiect.
  • Experienta in planificarea si controlul lucrarilor de montaj si instalare.
  • Gândire analitică
  • Capacitate de sinteză
  • Capacitate de comunicare
  • Rezistenta la stres si la efort
  • Spirit de ordine şi disciplină
  • Flexibilitate
  • Capacitate de invatare
  • Spirit de inovare
  • Creativitate si originalitate
  • Abilități de planificare și monitorizare
  • Atitudine proactivă, iniţiativă
  • Meticulozitate şi rigurozitate în exercitarea sarcinilorGândire analitică

Descrierea jobului

  • Responsabil pentru verificarea, in primul rand, si proiectarea, unde este cazul, a echipamentelor statice si sistemelor de conducte, elaborarea specificatiilor echipamentelor statice și sistemelor de conducte, specificatiilor tehnice și a documentelor de cerinte tehnice necesare la elaborarea si trimiterea cererilor de oferte.
  • Evalueaza ofertele tehnice ale echipamentelor statice si sistemelor de conducte (trimise de contractori, furnizori) si face recomandari in vederea achizitionarii.
  • Initiaza discutii si informari, cu alti responsabili de department sau ingineri ai acestora, pentru a se asigura ca datele de proiectare ale echipamentelor contractate sunt conforme cu ultimele informatii venite de la contractori.
  • Asigura suportul de specialitate Managerului de proiect si personalului din departamentul intretinere mecanica prin rapoarte periodice, planificari de personal, sau coordonare, acolo unde este cazul sau ii este cerut de seful ierarhic.
  • Verifica calculul tehnic (de disciplina) precum și toate desenele tehnice, în conformitate cu codurile și standardele industriei de profil si a procedurilor interne ale Azomures.
  • Planifică și participă la inspecții/ testing activities associated wi th their respective equipment;activități de testarea asociate echipamentelor sau conductelor contractate; a lso assist less experienced personnel with this effort to assist in skill development.
  • Asista personalul mai puțin experimentat in dezvoltarea profesionala, aprofundarea cunostintelor si a competentelor.
  • Ofera suport in estimarea numarului de personal si material necesare proiectului.
  • Are cunoștințe temeinice in lucrul cu echipamente statice si conducte si este specialistul domeniului de activitate in cadrul proiectului.
  • Are abilitatea de a utiliza/ de a invata (dupa caz) programe de computer specializate domeniului de activitate, cum ar fi: COMPRESS, PVElite, HTRI, PDMS, AUTOCAD; este experimentat in utilizarea programelor standard ale pachetului MS Office (Excel, Word, PDF, etc.).
  • Monitorizeaza si rezolva problemele legate de planul de livrare a echipamentelor proiectului.
  • Pregăteste si verifica planuri estimative si planuri de executie al proiectului, conform disciplinei.
  • Are cunoștințe detaliate despre planul general de amplasare.
  • Are cunostinte temeinice a specificatiilor, selectarea suporturilor, analiza de stres si flexibilitate a conductelor.
  • Este capabil să faca desenele de montaj ale conductelor, în conformitate cu standardele proiectului, luand in considerare conditiile specifice de proces și impactul asupra acestora.
  • Efectueaza revizii ale modelului 3D al proiectului.
  • Este cunoscator al codurilor și standardele internaționale precum ASME, ANSI, API etc.
  • Evalueaza costurile și beneficiile unor acțiuni potențiale, pentru alegerea variantei optime.
  • Răspunde de performanța echipamentului, inclusiv de gestionarea pieselor de schimb și de garanție.
  • Proceseaza și studiaza cererile de modificări (CM) depuse de departamentul operare/ producție.
  • Participă la întâlniri tehnice și gestionează discuțiile cu inginerii de disciplina ai furnizorului.
  • Elaborează și revizuiește documentația tehnică de specialitate, specificațiile pentru echipamentele statice și sistemele de conducte și standardele interne
  • Asigură suportul tehnic de specialitate pentru implementarea proiectelor de investiții
  • Planifică și participă la inspecțiile echipamentelor statice și a sistemelor de conducte și asigură asistență tehnică de specialitate departamentului de mentenanță
  • Propune soluții tehnice de optimizare a funcționării echipamentelor statice.
Beneficii:
  • Pachet de beneficii competitiv: salariu motivant, tichete de masă, beneficii medicale, etc.;
  • Programe de dezvoltare profesională și promovare, în funcție de performanțe;
  • Crearea unui plan de cariera in vederea promovarii ;
  • Abonament Bookster;
  • Abonament Regina Maria.

Istoria Azomures a inceput in anul 1962, o data cu constructia instalatiilor pentru fabricarea de ingrasamine azotoase de pe platforma de la Targu Mures, sub denumirea de “Combinatul de ingrasaminte azotoase”. Constructia s-a desfasurat in mai multe etape, ocupa astazi o suprafata aproximativa de 100 de hectare in partea de sud-est a orasului si este una dintre cele mai moderne platforme chimice si unul dintre cei mai mari exportatori de ingrasaminte din Romania.

Cu o istorie de peste 50 de ani, ne mandrim ca suntem cel mai important producator de fertilizanti pentru agricultura din Romania, furnizand fermierilor romani un portofoliul de produse de ingrasaminte minerale cu Azot (N) si complexe de tip NPK, asigurand astfel solutii de fertilizare pentru agricultura tarii. Propulsati de siguranta si calitate si construind parteneriate pentru viitor, obiectivul nostru principal este ca Azomures sa devina compania cea mai dinamica din regiune, prin producerea si livrarea in mod sustenabil de ingrasaminte de calitate pentru agricultura de azi si de maine.

Din primavara anului 2012, Azomures a intrat in proprietatea Ameropa Holding, unul dintre cei mai importanti traderi de cereale si ingrasaminte la nivel mondial, iar din vara aceluiasi an, noul actionar a inceput derularea unui plan de investitii pentru modernizarea instalatiilor, in vederea cresterii capacitatii de productie si totodata pentru a reduce impactul asupra mediului inconjurator ( valoare investitiilor a depasit suma de 240 de milioane de euro ). Datorita acestui program masiv si a investitiilor derulate in ultimii ani, suntem astazi o platforma industriala moderna si mereu pregatta pentru provocarile viitoare.

Suntem increzatori in actiunile Azomures, facem totul cu pasiune, cautam excelenta in tot ceea ce facem, suntem responsabili, ne pasa de comunitatea in care traim, dam dovada de transparenta, deschidere si integritate.

Suntem mai mult decat o echipa. Suntem profesionisti si folosim tehnologii sigure si eficiente care produc fertilizanti de calitate.

Alatura-te echipei Azomures pentru a furniza fermierilor din intreaga lume , ingrasaminte la cele mai inalte standarde.

Publicat 28 ian. 2022 Reactualizat 25 feb. 2022 Expiră 27 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos