INGINER INSTALATII PENTRU CONSTRUCTII

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Studii superioare: construcții, cu specializare pe ingineria instalațiilor
  • Experiență minim 3 ani în execuție pe șantiere construcții civile și/sau industrial
  • Specializare în toate tipurile de instalații: HVAC, sanitare, electrice, curenți slabi
  • Cunoștințe operare PC: Word, Excel, AutoCad

Descrierea jobului

• Stabileşte soluţii optime pentru proiectarea şi executarea diferitelor tipuri de instalaţii în construcţii.
• Avizează executarea proiectelor de instalaţii, ţinând cont de anumite detalii specifice ale construcţiilor (nişe, şliţuri, şanţuri, străpungeri).
• Avizează montarea, fixarea şi poziţionarea corectă a unor elemente funcţionale ale construcţiei (conducte, cabluri, instalaţii sanitare, aparate, utilaje etc.).
• Stabileşte materialele şi echipamentele necesare pentru diferite tipuri de instalaţii (instalaţii sanitare, reţele de apă şi canalizare, sisteme de încălzire centrală).
• Analizează problemele principale ale executării instalaţiilor aferente clădirilor (necesar de materiale, echipamente, conexiuni).
• Răspunde de efectuarea lucrărilor de instalaţii conform graficelor din proiectele de execuţie.
• Supraveghează respectarea normelor tehnice, a tehnologiilor specifice la standardele de construcţii.
• Întocmeşte rapoarte de inspecţie periodică pe şantier pentru evaluarea respectării cerinţelor contractului şi a proiectului de realizare.
• Transmite către proiectant sesizări privind neconformităţile/neconcordanţele constatate în timpul execuţiei.
• Îndrumă şi coordonează activitatea echipelor de maiştrii, tehnicieni şi muncitori.
• Verifică respectarea tehnologiilor de execuţie şi aplicarea corectă a acestora.
• Colaborează cu alţi specialişti (ingineri construcţii civile) pentru realizarea şi finalizarea proiectelor sau contractelor.
• Organizează şi conduce şantierele de construcţii, întreţinere şi reparaţii ale construcţiilor existente.
• Urmăreşte consumul şi aprovizionarea ritmică cu materialele necesare.
• Asigură respectarea normelor tehnice, a tehnologiilor specifice standardelor de construcţie.
• Inspectează şantierul pentru a verifica evoluţia lucrărilor şi respectarea specificaţiilor din proiectul de execuţie şi a standardelor de siguranţă.
• Este necesară experiența în domeniul rezidențial
• Reprezintă un avantaj deținerea dirigenției/RTE
• Participă la întocmirea bugetelor
Publicat 27 apr. 2022 Reactualizat 25 mai 2022 Expiră 27 mai 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos