Inginer Data Center

Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Ce trebuie sa stii
  • Cunoştinţe temeinice de configurare rutere şi echipament reţea
  • Înţelegere generală a sistemului de funcţionare, ambient reţea, platformă hardware şi/sau domeniu de aplicaţie
  • Cunoştinţe practice de software Office (Word, Excel)
  • Cunoştinţe de hardware (componente, periferice)
  • Experienţă în operare şi administrare sisteme de operare Windows, Linux, HP-UX (este un plus)
  • Bune abilitati de comunicare şi aptitudini interpersonale deosebite (interfaţa directă cu clienţii interni)
  • Posibilitatea de a explica efectiv noţiuni tehnice de IT şi de a răspunde întrebărilor diverselor grupuri de clienţi interni
  • Cunoştinţe de verificare şi validare sistem
  • Posibilitatea de a citi şi interpreta documente ca manuale de instalare, materiale despre computere şi pe cele de referinţă
  • Orientare spre client
  • Lucru în echipă
  • Rezistenţă la lucru în condiţii de stres
  • Persoană organizată & proactivă
  • Limba engleză nivel mediu
  • Capacitate de a lua decizii în mod independent.
  • Capacitate de analiză şi sinteză.

Studii:
  • Studii superioare (licenţă) în domeniul IT sau echivalent .
  • Atestate prin care se confirmă studii de pregătire în sisteme specifice IT.
  • Experienţa în muncă:
  • Minim 2 ani experienta în domeniul IT

Descrierea jobului

Ce cautam

Cautam colegi care sa contribuie la conceperea, imbunatatirea si oferirea de consultanţă şi suport pentru operarea, managementul şi întreţinerea serviciilor IT (integrare, administrare sisteme şi reţea de date) livrate clienţilor externi şi pentru soluţiile de infrastructură Hosting Data Center (HDC).

Ce trebuie sa faci
  • Asigură buna funcţionare a infrastructurii HDC (Reţea de date, Sisteme, Management şi Monitorizare);
  • Asigură implementarea serviciilor contractate de clienţi precum şi a proiectelor de upgrade infrastructură IT;
  • Aloca optim resursele disponibile şi asigura implementarea cu succes a obiectivelor proiectelor şi contractelor (timp, calitate şi costuri);
  • Menţine inventarul echipamentelor şi resurselor, administrează şi actualizează lista de materiale şi echipamente, propune achiziţii;
  • Menţine relaţia cu partenerii/departamente Orange Romania Communications şi integratorii de servicii, se asigură de buna desfăşurare a lucrărilor de implementare şi integrare;
  • Evaluează cerinţele pentru îmbunatăţire/dezvoltare, identifică riscurile şi oportunităţile de dezvoltare, recomandă soluţii de sisteme integrate pentru satisfacerea cerinţelor clienţilor;
  • Asigură performanţa şi disponibilitatea crescută a soluţiilor de infrastructură (servere, sisteme de operare, storage, SAN şi alte echipamente HW/SW), începând cu proiectarea noilor sisteme, administrarea serverelor şi echipamentelor de reţea, prin controlul planificării şi utilizării capacităţii, administrării configuraţiilor, monitorizare pro-activă şi asigurarea securităţii sistemelor;
  • Asigură protejarea datelor clienţilor prin implementare planuri de salvare(backup) şi protecţie la dezastre;
  • Asigură suport pentru proiectare şi consultanţă pentru soluţii informatice complexe destinate clienţilor externi;
  • Se asigură ca sistemele găzduite corespund standardelor IT;
  • Asigură întocmirea documentaţiilor de proiect, pentru implementarea soluţiilor ICT, se asigură că sistemele corespund standardelor IT;
  • Respectă şi implementează politicile de securitate în vigoare la locul de muncă. Asigură confidenţialitatea, integritatea şi disponibilitatea datelor şi informaţiilor.

Orange Romania Communications is a company part of the Orange group and a subsidiary of Orange Romania since September 30, 2021.

Company offer assistance and converged fixed voice mobile services, broadband internet and television for its approximately 5 million customers. It also manages the network infrastructure of up to 90,000 km of fiber optics and connects around 3 million households.

Publicat 5 mai 2022 Reactualizat 2 iun. 2022 Expiră 4 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos