Publicat 29 Iul 2019 | Reactualizat 26 Aug 2019 | Expiră 29 Aug 2019

Inginer constructor proiectant structuri

2 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Absolvent UNIVERSITATEA TEHNICA DE CONSTRUCTII/FACULTATEA DE CONSTRUCTII specializarea CONSTRUCTII CIVILE, INDUSTRIALE & AGRICOLE;
  • Diploma de licenta, cursuri zi 4 ani;
  • Utilizator SAP, ETABS
  • Utilizator Nemetschek Allplan si/sau Tekla Structures;
  • Utilizator MS Office (Word, Excel, Outlook);
  • Cunostinte in domeniul proiectarii, gandire analitica, capacitate de sinteza si detaliere;
  • Capacitate de lucru cu instrumente specifice proiectarii asistate, vedere in spatiu si simt tehnic;
  • Disponibilitatea/capacitatea de lucru in echipe de specialisti interdisciplinare;
  • Cunostinte in domeniul legislatiei, standardelor si normativelor (RO, EU) aflate in vigoare;
  • Limbi straine: engleza si/sau germana nivel mediu/avansat, inclusiv termeni tehnici constituie un avantaj;
  • Permis conducere categoria B – constituie un avantaj.

Descrierea jobului

Descriere job:

Inginer proiectant structuri din beton armat monolit, beton armat prefabricat, metalice respectiv mixte in domeniul constructiilor civile, industriale, agricole si ingineresti. Experienta profesionala a candidatului constituie un avantaj, se accepta insa si ingineri cu experienta profesionala minima sau proaspeti absolventi dedicati domeniului proiectare structurala.

Responsabilitati:

  • Elaborarea temei de proiectare conform solicitarii clientului, sub indrumarea sefului de proiect si a personalului cu experienta din cadrul companiei;
  • Stabilirea solutiei constructive sub indrumarea sefului de proiect si a personalului cu experienta din cadrul companiei;
  • Evaluarea ipotezelor de calcul si a combinatiilor incarcarilor de calcul tinand cont de standardele si normativele in vigoare, specificatiile tehnice din tema de proiectare;
  • Definirea modelului de calcul in vederea efectuarii calcului static si dinamic;
  • Efectuarea calculului static si dinamic, respectiv dimensionarea si verificarea elementelor structurale;
  • Elaborarea pieselor desenate la fazele de proiectare D.T.A.C., P.Th., D.E. si post executie; planuri dispunere, planuri cofrare & armare, planuri motaj, ansamblu si detalii debitare pentru structuri din beton armat monolit, structuri din beton armat prefabricat, structuri metalice sau mixte;
  • Elaborarea pieselor scrise la fazele de proiectare D.T.A.C., P.Th., D.E. si post-executie: memorii tehnice, caiete de sarcini, breviare si note de calcul/proiectare, liste de cantitati/extrase de materiale, programe de urmarire a calitatii executiei respectiv programe de urmarire a comportarii in timp a constructiei pentru structuri din beton armat monolit, structuri din beton armat prefabricat, structuri metalice sau mixte;
  • Prezentarea documentatiei (piese scrise & desenate) verificatorilor de proiect cat si sustinerea acesteia din punct de vedere tehnic, colaborarea permanenta cu specialistii verificatori si experti desemnati de catre client sau antreprenorul general in vederea verificarii calitatii lucrarilor de proiectare conform exigentelor prevazute in legislatie;
  • Elaborarea in faza de executiei a notelor de proiectare si a dispozitiilor de santier la solicitarea clientului sau antreprenorului general, urmarare a modificarilor aparute pe parcursul realizarii lucrarilor de constructii;
  • Participarea in faza de proiectare la sedintele de proiectare si coordonare proiect, la solicitarea clientului sau a antreprenorului general;
  • Participarea in faza de realizare a lucrarilor de constructii la sedintele de comandament, la solicitarea clientului sau antreprenorului general;
  • Verificarea calitatii lucrarilor in faza de realizare a lucrarilor de constructii, conform programului de faze sau la solicitarea clientului sau antreprenorului general;
  • Gestionarea intregii corespondente de natura tehnica intre proiectantul de specialitate si proiectantul general, client si/sau antreprenor.

Beneficii:
  • Salariu motivant, adecvat postului si responsabilitatilor aferente;
  • Cresteri salariale periodice in functie de nivelul de performanta profesionala si implicarea angajatului;
  • Stabilitatea locului de munca;
  • Predictibilitatea sarcinilor de serviciu;
  • Program de lucru si concediu de odihna conform reglementarilor legale;
  • Pregatire/specializare interna si externa continua asigurata de catre angajator;
  • Mediu de lucru prietenos, benefic dezvoltarii profesionale;
  • Oportunitatea de a lucra in cadrul unor echipe interdisciplinare mixte formate din ingineri structuristi, ingineri instalatii, respectiv arhitecti experimentati;
  • Implicarea in proiecte relevante pentru parcursul profesional al angajatului cat si pentru portofoliul companiei;
  • Experienta profesionala ce urmeaza a fi dobandita in cadrul unei firme apreciate in domeniul proiectarii/constructiilor din Romania.

PRODESIGN ENGINEERING & CONSTRUCTION este o companie ce ofera servicii de proiectare generala, asistenta tehnica, consultanta si management de proiect in domeniu constructiilor, avand birouri de proiectare in Bucuresti si Cluj-Napoca. In calitate de proiectant general, prin arhitectii si inginerii structuristi din cadrul companiei cat si prin colaboratorii sai in domeniul instalatiilor, PRODESIGN ENGINEERING & CONSTRUCTION a dobandit de-a lungul anilor un portofoliu relevant si variat de proiecte, atat in domeniul constructiilor civile cat si in domeniul constructiilor industriale, agricole si ingineresti. Prin proiectele realizate si implementate in toata tara si in strainatate, PRODESIGN ENGINEERING & CONSTRUCTION a castigat respectul clientilor si antreprenorilor, fundament pentru cresterea si dezvoltarea continua a companiei si a angajatilor sai. PRODESIGN ENGINEERING & CONSTRUCTION este o companie cu traditie, solida si dinamica, pregatita in acelasi timp sa faca fata provocarilor unei piete moderne, adaptate cerintelor globale, prezente si viitoare.

Expirat
Inginer constructor proiectant structuri  -  SC PRODESIGN ENGINEERING & CONSTRUCTION SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles