Inginer Calitate Productie

Federal-Mogul Friction Products Ploiesti 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Pentru departamentul Calitate/ Productie cautam Inginer Calitate Productie. Profita de oportunitatea de a te alatura unei echipe energice si entuziaste si accepta provocarea de a lucra intr-o companie care se afla in plina expansiune.

· Studii superioare tehnice;
· Minim 2 ani in calitate/productie, in industria auto;
· Cunostinte de desen tehnic; auditor de produs si/sau (de preferat); cunostinte Minitab; cunostinte QDAS; cunostinte SPC, capabilitati, FMEA, CP, PFD; intocmire instructiuni de lucru; gestionarea actiunilor corective;
· Cunostinte operare PC / Cunostinte SAP si SixSigma;
· Cunostinte lb. engleza;

Descrierea jobului

· Asigura respectarea in procesele de productie a cerintelor din procedurile de calitate si din normele asociate acestora;
· Efectueaza inregistrarea si raportarea zilnica a indicatorilor de calitate specifici proceselor de productie (PPM intern, cost rebut si remedieri, conformitatea auditurilor interne ) ;
· Revizuieste periodic capabilitatile de proces pentru produsele serie;
· Supervizeaza omologarilor interne pentru procesele de productie
· Asigura instruirea operatorilor, inspectorilor calitate proces si a tehnicienilor mentenanta in domeniu calitatii;
· Asigura inregistrarea trasabilitatii si fluxul pieselor neconforme in proces;
· Conduce analizele pentru identificarea cauzelor ce au generat incidente interne de calitate.
· Participa la analiza, defineste, implementeaza si monitorizeaza planurile de actiuni corective rezultate din incidentele interne de calitate si din neconformitatile reclamate declienti in cooperare cu Inginerii de Calitate Client la nivel de departament
· Participa la elaborarea documentatiei de omologare interna a proceselor conform procedurii de omologaresi la elaborarea si aducerea la zi a FMEA–urilor de produs si proces
· Masoara si raporteaza periodic in organizatie performantele modului (PPM Client / intern, SCRAP, audit intern, 5S, Kaizen, etc).
· Monitorizeaza planuri de actiuni si proiecte de imbunatatire continua a indicatorilor de calitate
· Elaboreaza si imbunatateste planul de inspectie impreuna cu inginerii de productie/experti
· Participa activ la activitatile de reducere a defectelor din fabrica
· Contribuie la imbunatatirea continua a rezultatelor performantelor departamentului

There's never been a better time to join the team at Tenneco!

We are an automotive company that engineers and manufactures components for nearly every major automotive brand to make vehicles cleaner and safer. With revenues of +$17 billion, over 80,000 employees and operations in 23 countries we supply automotive products for original equipment and aftermarket customers.

With our recent acquisition of Federal-Mogul, the company’s DRiV division started it's path. DRiV combines Tenneco’s Ride Performance original equipment suspension business with Federal Mogul Motorparts’ aftermarket and braking legacy businesses. We sell and distribute a broad portfolio of more than 20 of the world's most recognized brands such as: MOOG®, Champion®, Monroe®, Ferodo®.

Tenneco is present in Romania with the Global Shared Services Center in Bucharest, providing support in finance, procurement & supply chain, customer support and HR services.
Publicat 29 Sept. 2022 Reactualizat 27 Oct. 2022 Expiră 29 Oct. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.