Import - Export Administrator

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

• studii superioare;
• cunosţinte de limba engleză la nivel avansat;
• bune cunostinţe de MS Excel, Word;
• persoană organizată şi orientată spre obţinerea rezultatelor, multitasking, spirit de observaţie;
• abilitatea de a identifica şi rezolva problemele de proces legate de zona de responsabilitate;
• abilitatea de a înţelege şi interpreta legile, regurile şi reglementările de bază de trafic şi de logistică;
• abilitatea de a comunica eficient, atât verbal cât şi în scris, cu o mare varietate de clienţi interni şi externi la diferite niveluri;
• capabil să lucreze în condiţii de stres.

Descrierea jobului

• oferă cotaţii în funcţie de operatorul de transport şi regimul vamal potrivit;
• asigură conformitatea cu reglementările de import/export prin sensibilizarea utilizatorilor şi educarea clienţilor interni şi externi;
• efectuează un control de reglementare a costurilor de transport de marfă pentru a se asigura de conformitatea ratelor curente şi a condiţiilor de livrare, cu Ghidul de Transport Celestica şi a politicilor corporatiste;
• urmăreşte transporturile de intrare/ieşire pentru a consilia clienţii interni;
• oferă suport în curs de desfăşurare în rezolvarea problemelor de proces/execuţie cu clienţii interni;
• menţine sistemul de tabele aplicabile în sprijinul activităţilor conexe;
• menţine contact permanent cu furnizorii de servicii de curierat şi transport pentru clarificarea traducerilor, stabilirea regimului de import, verificarea acurateţii documentelor şi alinierea cu legislaţia vamală în vigoare;
• ţine legatura cu transportatorii utilizând sisteme speciale – TMS (Transport Management System), e-mail, telefon;
• colectează informaţiile necesare bunei desfasurării activităţii din cadrul celorlalte departamente;
• asigură completarea, gestionarea şi publicarea zilnică a bazelor de date şi rapoartelor interne cu datele necesare;
• urmăreşte transporturile până la intrarea lor în companie şi escaladează orice întârziere.

Celestica enables the world's best brands. Through our unrivalled customer-centric approach, we partner with leading companies in aerospace and defense, communications, enterprise, healthtech, industrial, capital equipment, and smart energy to deliver solutions for their most complex challenges. Our people are our competitive advantage. We have thousands of degreed engineers, a highly skilled manufacturing team and a creative and energetic services group. Celestica is a place to enjoy your work life and grow as a are always happy to hear from passionate individuals who want to be empowered to make a difference.

UNLOCK YOUR POTENTIAL!
Publicat 15 oct. 2021 Expiră 14 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos