HSE Specialist- Floresti-Prahova

Michelin Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Studii superioare tehnice (inginerie pe protectia mediuluisau alta specializare care sa fi avut chimie, in curricula universitara);
  • Experienta anterioara in domeniul securitatii si sanatatii in munca si in domeniul mediului (preferabil peste 2 ani);
  • Experienta minim 3 ani pe un post similar intr-o companie de productie;
  • Cunostinte avansate MS Office(Word, Excel, Power Point);
  • Cunostinte de limba engleza si/sau franceza, nivel mediu;
  • Curs « Evaluator riscuri profesionale » (180 ore) - constituie un avantaj;

Abilități
  • Capacitatea de a lua decizii rapide în situații dificile și de rezolvare a problemelor;
  • Bune abilitati de managementul comunicarii in transvers;
  • Abilități de instruire și formare a personalului;
  • Preocupare pentru prevenirea riscurilor specifice securității și sănătății în muncă;
  • Motivatie pentru o cariera in mediul industrial.

Descrierea jobului

  • Supravegheaza realizarea cerintelor legale specifice domeniilor SSM si SU referitoare la instruirea initiala, periodica sau in cazurile suplimentare pentru tot personalul din atelier;
  • Participa si anima analizele evenimentelor de mediu si prevenire a riscurilor la post, din atelier (incidente, accidente, incidente de mediu, de securitate etc.);
  • Colaboreaza cu atelierul si Departamentul Mediu si Prevenire pentru expertizele necesare in cadrul proiectelor uzina / atelier;
  • Coordoneaza si urmareste implementarea programelor de imbunatatire a parametrilor de mediu in atelier;
  • Identifica pericolele, evalueaza si re-evalueaza riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala la nivelul atelierului;
  • Verifica indeplinirea actiunilor preventive/corective intocmite in urma controalelor autoritatilor, auditurilor interne si externe, si inspectiilor interne in atelier;
  • Realizeaza inspectii interne periodice in domeniul protectiei mediului, sanatatii si securitatii in munca;
  • Organizeaza campanii de realizare a masuratorilor de noxe;
  • Monitorizeaza indicatorii de mediu relevanti pentru locatie (apa, energie, CO2, gestiunea deseurilor, gestiunea deseurilor reciclabile, emisii, imisii etc);
  • Asigura participarea personalului din atelier la instruirile periodice prevazute de legislatia in vigoare/de politicile si procedurile companiei pentru fiecare sistem in parte;
  • Implementeaza procedurile interne in domeniul mediului si sanatatii si securitatii in munca (SSM);
  • Realizeaza analiza riscului Seveso site, colaboreaza cu Echipa dept. Mediu Prevenire pentru pregatirea raspunsurilor si solicitarilor autoritatilor in domeniul Seveso si conform cerintelor legale in domeniu; organizeaza si urmareste activitatile necesare pentru managementul riscului Seveso in site.

Dacă vei deveni colegul nostru, vei beneficia de:
  • Proces continuu de training si dezvoltare personala si profesionala;
  • Plan de cariera;
  • Tichete de masă și reducere/subventie pentru masa de prânz;
  • Deducerea parțială a costurilor de vacanță și de transport;
  • Lucrul într-un mediu intercultural și oportunități de călătorie;
  • O structură multinațională în care poți construi o carieră (în domeniul tehnic și managerial);
  • Salarii competitive (bazate pe performanță) și beneficii;
  • Stabilitate.

Michelin, a leader in the field of tires, is dedicated to sustainably enriching of the mobility of goods and people through the production, distribution and marketing of tires for each type of vehicle. It also offers innovative business support services, digital mobility services and publishes travel, hotel and restaurant guides, maps and atlases.

The Michelin Group started its activity in Romania in August 2001.

Currently, Michelin has over 4400 employees in Romania, and 20 fields of activity covering over 300 types of jobs. Production facilities are based in three plants, one in Florești (Prahova) and two in Zalău. Our Shared Services Center in Bucharest delivers services in: purchasing, finance, logistics, sales administration and human resources. Starting with 2018, Bucharest became a coordination center for the Central Europe region (20 countries).

In 2020, Michelin Romania obtained the Top Employers certification, from the renowned Top Employers Institute, for its Human Resources processes and policies, created for the benefit of its employees.

Moving forward together!

Towards your dreams! Towards your ambitions! Towards your career!

In Michelin, we show you confidence and we encourage and support you to reach your potential. With passion, enthusiasm and pride, we can build the future together, regardless of your experience.

It is common in Michelin for an Industrial Engineer to continue their career in the Shared Services Center, for a Polish to work in Romania, for a Romanian to become manager in Germany or for a woman to be Plant Manager. The diversity of jobs we manage in the Central Europe region allows us to build surprising career paths, together with our employees.

Choose to grow with Michelin!

Michelin Romania SA va prelucra aceste date conform Regulamentului General privind Protectia Datelor nr. 679/2016, in scopul recrutarii si selectiei candidatilor. Inainte de a ne trimite aceste date, te rog sa consulti informatiile referitoare la modul in care sunt prelucrate datele tale cu caracter personal, precum si drepturile pe care le ai cu privire la acestea, accesand Politica noastra privind prelucrarea datelor personale, pe site-ul nostru, la adresa https://www.michelin.ro/continut-web/confidentialitate.
Publicat 25 oct. 2021 Reactualizat 22 nov. 2021 Expiră 24 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos