HR Advisor with French

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

- At least 2-3 years of experience in Human Resources within some sort of corporate environment. Exposure to a tech company would be great, but we are flexible on this;
- Superior knowledge of core HR processes and HR management practices, including back-end HR processes and procedures;
- Demonstrated understanding of local and in-country regulatory requirements and the impact on people and HR processes (France);
- Excellent communication skills, including both written and verbal forms catered to a wide variety of audiences. Advanced level of French and English is mandatory;
- If you also have a degree in a relevant subject (economic, finance, human resources), great!

Descrierea jobului

- Provide front-line in-country support to Managers, employees, and HR team members on queries related to HR processes;
- Serve as an escalation point for HR Direct queries which cannot be answered by Tier 1;
- Resolve Tier 2-3 queries which do not require deep functional expertise;
- Manage employee files per specific Country legal requirements;
- Provide process consultation and support system updates for leave of absence and short-term disability ;
- File government documents for employee benefits, taxation, involuntary terminations, etc.;
- Advocate and drive simplification, standardization, automation, and process improvement across HR services;
- Serve as a connection point between Functional Experts and the business in the management and resolution of key HR issues;
- Identify local / in-country best practices and determine where these can be leveraged to improve global HR delivery;
- Respond to ad-hoc queries from management and employees by answering questions directly or referring them to the appropriate subject-matter expert;
- Coach leaders and managers on performance management, employee engagement, and people management;
- Support the resolution of HR Direct cases throughout the case lifecycle (as needed) (i.e., from case generation to close);
- Assist with activities related to HR content management and help ensure relevant/updated content is available on the HR Portal;
- Support the resolution and management of select Employee Relations issues/cases (e.g., related to routine employee disciplinary activity).

211121AC

Descrierea companiei

APT Resources & Services SRL

Cu o prezență de peste 25 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este prezent în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

Ca o confirmare a performantei noastre in domeniul resurselor umane, din vara 2017 am devenit parte a grupului PROHUMAN, unul dintre cei mai mari jucatori de pe piata de resurse umane din zona Balcanilor.

Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 15.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe BPO, finanțe-bănci, IT&C, inginerie, retail, auto-motive.

Adresa: str. Clucerului 82B2, sector 1 Bucuresti; email: office@apt.ro; phone: +40 21 222 13 03

Autorizație de muncă temporară: seria B nr.0000012/11.11.2015 înregistrată în Registrul Național de Evidență a Agenților de Muncă Temporară la poziția 7

Autorizație de prelucrare date cu caracter personal :18638

APT se angajează să vă protejeze datelele dumneavoastră cu caracter personal. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de către APT puteti gasi pe www.apt.ro.

Publicat 21 nov. 2021 Expiră 21 dec. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos