Help Desk - Junior

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Poseda bune cunostinte de instalare si configurare Windows XP, Windows 7 si alte variatii de software, cunostinte bune de instalare si configurare Hardware
  • Studii superioare tehnice
  • Minim 2 ani experienta in domeniu (de preferat)
  • Limba Engleza – nivel mediu/avansat
  • Aptitudini de planificare si organizare
  • Orientare spre rezolvarea problemelor
  • Aptitudini de interrelationare/comunicare
  • Atentie concentrata si distributiva
  • Abilitati de prioritizare a sarcinilor
  • Spirit de initiativa

Descrierea jobului

  • Supravegheaza si asigură buna funcţionare a calculatoarelor, a echipamentelor periferice precum şi a echipamentelor de conectare/interconectare în reţea (devirusari, inlocuire componente, etc)
  • Instalează şi configurează sisteme de operare şi aplicaţii, folosind proceduri standardizate si rezolva eventualele incidente tehnice
  • Urmăreşte folosirea corectă a aplicaţiilor de către utilizatori si corecteaza situatiile cand nu se respecta procedurile standard de lucru
  • Pune la dispoziţia utilizatorilor resursele sistemului şi/sau pe cele ale reţelei în limita privilegiilor acestora
  • Verifică respectarea regulilor de securitate a accesului la echipamente şi date impuse de inginerul de sistem sau de administratorul de reţea
  • Semnalează abaterile de la regulile de securitate şi contribuie la aplicarea procedurilor de corectare
  • Asigura suportul utilizatorilor în rezolvarea sarcinilor de serviciu care implică folosirea resurselor IT
  • Asigura instalarea si configurarea de noi echipamente IT in retea – HQ si Statii
  • Descarca si preda care Politie, in baza legislatiei actuale, inregistrarile video solicitate de catre acestia
  • Intervine on site pentru a solutiona defectiuni aparute la diferite componente/echipamente
  • Intretine echipamentele IT, inclusiv componentele hardware din sistemul de management si gestiune (in afara componentelor fiscale sistem)
  • Salvează periodic şi în situaţii critice datele de lucru ale utilizatorilor, restaurează la nevoie datele salvate şi îi ajută pe utilizatori să-şi recupereze informaţiile
  • Verifica functionarea antivirusului si a bunei functionari a procesului de upgradare automata
  • Mentine relatia cu furnizorul de Internet, in cazul aparitiei de disfunctionalitati ale conexiunii Internet, pentru rezolvarea acestora
  • Intocmeste necesarul de consumabile pentru echipamentele IT folosite de catre toti utilizatorii de la sediul unitatii si din statii
  • Se ocupa de cautarea ofertelor pentru achizitionarea echipamentelor IT si consumabilelor si efectueaza comenzile
  • Participa, la solicitarea supervizorului, in proiecte sau activitati intra si interdepartamentale, cu caracter temporar, in functie de rolul si competentele sale, pentru a contribui la realizarea obiectivelor echipei
  • Monitorizeaza, folosind instrumentele puse la dispozitie, conectivitatea VPN a statiilor cu sediu si se ocupa de remedierea problemelor aparute.
  • Evalueaza si trimite catre firma de mentenanta solicitarile sosite din statii, verifica apoi daca problemele au fost rezolvate.
  • Respecta prevederile Regulamentului intern, Contractului colectiv de munca, instructiunile si procedurile interne.

SOCAR este o companie renumita la nivel mondial pentru activitatea sa de productie de petrol si gaze naturale, detinuta de statul Azerbaijan (The State Oil Company of Azerbaijan Republic ). Este o companie petroliera de stat ce investeste anual miliarde de dolari in infrastructura de transport. De asemenea, SOCAR este angrenata in plan european in proiecte cheie, menite sa creasca securitatea energetica a Europei, prin diversificarea resurselor de gaze naturale.

Incepand cu anul 2011, compania a intrat pe piata din Romania prin SOCAR Petroleum SA, prin crearea si consolidarea unei retele nationale de benzinarii, devenind astfel unul dintre cei mai importanti jucatori de pe piata distributiei de carburanti din tara noastra. In prezent, compania detine o retea de 62 de statii de distributie carburanti in 25 judete: Arad, Arges, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Brasov, Braila, Bucuresti, Buzau, Cluj, Dambovita, Dolj, Gorj, Hunedoara, Ialomita, Iasi, Ilfov, Neamt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timis, Valcea si Vrancea, fiind unul dintre cei mai importanti jucatori pe piata distributiei de carburanti din nord-estul tarii.

Benzinariile SOCAR comercializeaza carburanti care respecta toate normele europene in domeniu, misiunea companiei fiind de a fi aproape de toti cei care doresc sa isi alimenteze in siguranta autovehiculele. Pe langa spatii de alimentare carburant, incarcare electrica si spalatorii auto, benzinariile SOCAR detin si un spatiu dedicat comercializarii de produse alimentare (produsele vedeta fiind cele traditionale din Azerbaijan – cafea la nisip si suc de rodie), produse proaspete de patiserie si fast food, accesorii pentru masina, roviniete, plata facturi, reincarcari, si multe altele.

Pentru ca oamenii sunt cea mai valoroasa resursa si credem ca ei sunt adevaratul motor al companiei SOCAR, pana in prezent, am reusit sa cream in Romania, peste 700 de locuri de munca si nu ne oprim aici.

Mai multe detalii despre noi puteti gasi pe http://www.socar.ro/

Publicat 30 iun. 2021 Reactualizat 28 iul. 2021 Expiră 30 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos