Financial Planning Analyst

QPAS BUSINESS SRL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Participa la procesul de planificare realizat de management și de luare a deciziilor prin identificarea, menținerea și evaluarea informațiilor și recomandarea de acțiuni.

Responsabil al procesului de bugetare pentru departamentul de vânzări și departamentul de servicii clienti precum si pentru revizuirea periodica a acestor bugete.

Candidatul ideal:
  • Studii superioare finalizate (ideal studiile economice);
  • Experienta in servicii financiare constituie un avantaj;
  • Experiența anterioară în previzionare și raportare reprezintă un plus;
  • Experiență în realizarea de modele financiare și înțelegerea situațiilor financiare;
  • Abilități solide de comunicare, analitice și de organizare/interpretare date;
  • Abilități de bugetare, raportare si planificare financiară;
  • Atenție la detalii și acuratețe gandire analitica;
  • Persoană organizată, cu excelente abilități de comunicare;
  • Abilități ridicate de utilizare a aplicațiilor Microsoft Office (Excel, PowerPoint, Word, Outlook)
  • Limba engleza – nivel avansat;

Descrierea jobului

Responsabilitati:
  • Participa la procesul de bugetare si de revizuire trimestriala a acestuia (rolling forecast), asigurându-se ca estimarile rezultate sunt robuste și asigura reflectarea celor mai recente evoluții ale companiei in linie cu strategia de afaceri;
  • Coordoneaza procesul de bugetare pentru departamentul de vânzări și departamentul de servicii client;
  • Introduce in sistem asumptiile aferente bugetului asigurandu-se ca toate corelatiile sunt validate;
  • Pregatește prezentari si rapoarte pentru susținerea bugetului și analizelor trimestriale;
  • Monitorizează indicatorii de performanță, evidentiind tendințele și analizeaza cauzele variațiilor neașteptate;
  • Identificarea proactivă a riscurilor și a oportunităților de dezvoltare a afacerii;
  • Participa la formularea strategiei de profitabilitate in vederea cresterii profitabilitatii la nivel de produs;
  • Participa la modelarea financiară în proiectele de afaceri (business case), precum si la elaborarea de analize post-implementare;
  • Colaboreaza cu departamentul de vanzari si de marketing pentru segmentarea pietii in vederea imbunatatirii profitabilitatii;
  • Efectuarea de evaluari financiare pentru masurarea eficientei actiunilor de stabilire a preturilor
  • Intocmește rapoarte și analize la cerere;
  • Își aduce contribuția la efortul depus de echipă prin atingerea obiectivelor personale;
  • Protejează operațiunile companiei prin păstrarea confidențialității asupra informațiilor financiare;
  • Își perfecționează cunoștințele tehnice prin participarea la cursuri si diverse seminarii;
  • Îndeplinește orice alte sarcini dispuse de superiorul direct și/sau ierarhic în conformitate cu regulile societății și reglementările legale în vigoare, corespunzător competențelor profesionale și atribuțiilor prevăzute în fișa postului;

Alte informatii:
  • Procesul de recrutare se desfasoara prin QPAS, agentie de recrutare si hedhunting;
  • Doar candidatii eligibili vor fi contactati;

Atentie:
  • Prin aplicarea la acest job, se considera ca avem consimtamantul Dvs. implicit, pentru procesarea datelor cu caracter personal, de catre QPAS, conform Regulamentului (UE) 2016/679.

Descrierea companiei

About QPAS

One person (vision)
For us, small means bigger motivation. And passion. And working person-to-person.
Nothing is impossible. Every person has its place. Our role is to bring them together, with dedication and responsibility. Through expertise and concrete tools, we make sure that we will find the right one for you. And we are doing so by personally knowing the candidates and the companies, evaluating them thoroughly and then searching what fits them best.

One goal (mission)
When you work with people and for people you should consider their best interest and act accordingly. In human resources area, their success is our success.
Publicat 28 sept. 2021 Reactualizat 26 oct. 2021 Expiră 28 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos