Financial Controller

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Studii superioare economice
  • Cunoștințe temeinice de contabilitate;
  • Experientă in zona de productie este esentiala;
  • Cunoștințe solide de utilizare Excel
  • Experiența in audit financiar (constituie avantaj)
  • Experiența de lucru cu standardele IFRS/US GAAP
  • Capacitate de analiză, sinteză si interpretare a datelor
  • Capacitate de planificare si organizare
  • Bune abilități de comunicare
  • Proactivitate si implicare
  • Limba engleza – nivel avansat

Descrierea jobului

  • Analizează si verifică alocarea veniturilor si cheltuielilor pe centre de profit și cost si coduri de buget. Efectuează repartizările si corecțiile necesare;
  • Întocmește proceduri de alocare/repartizare a costurilor și urmărește implementarea acestora;
  • Analizează periodic costul de producție, corectitudinea alocării cheltuielilor la nivel de produs, consumurile actuale versus consumurile conform rețetelor de fabricație, profitabilitatea la nivel de produs si grupe de produse, profitabilitatea la nivel de client si canale de vânzare;
  • Analizează costurile de producție si propune modificări de preturi in funcție de variația acestora
  • Monitorizează si analizează nivelul stocurilor si vechimea acestora in vederea asigurării unui nivel optim al acestora pentru activitatea companiei si semnalează aspectele identificate propunând măsuri de îmbunătățire;
  • Întocmește raportarea manageriala lunara Actual vs Buget; analizează si investighează deviațiile semnificative fata de sumele bugetate, semnalează aspectele relevante si masurile de corecție;
  • Monitorizează fluxul de numerar al companiei, identifica potențialele blocaje si deviații fata de bugetul anual;
  • Întocmește forecast-uri lunare/trimestriale/anuale (cash-flow, cont de profit si pierdere);
  • Revizuiește operațiunile de închidere a balanțelor de verificare lunare, identifică corecțiile necesare, daca e cazul, propune ajustări si urmărește înregistrarea corectă a acestora;
  • Participă activ la întocmirea bugetului anual colectând, analizând si consolidând informațiile operaționale si datele financiare;
Beneficii:
  • un pachet salarial atractiv,
  • bonus de retenție
  • tichete de masă
  • asigurare de sănătate privată
  • pachete cadou și bonusuri de performanță
  • sesiuni de instruire
  • recompensă dacă aduci un coleg nou.

Moldovan Carmangeria, unul dintre cei mai importanți producători de carne și produse de carne din județul Cluj. Compania are astăzi peste 370 angajați, 31 de magazine în Cluj-Napoca și în județ, două sectii de prelucrare și o fermă cu peste 300 de capete de bovine.
În 2014, compania a trecut printr-un proces de rebranding și odată cu schimbarea numelui în Moldovan Carmangerie, a introdus pe piață un nou concept de magazin în care zona de vânzare a produselor este dublată de o zonă de bistro. Compania se dezvoltă continuu, dar păstrând neschimbate valorile care au făcut din numele Moldovan o afacere durabilă: familia, tradiția și respectul față de client.

Publicat 27 sept. 2021 Reactualizat 25 oct. 2021 Expiră 27 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos