Publicat 14 Mar 2019 | Reactualizat 21 Mar 2019 | Expiră 13 Apr 2019

Financial Accountant

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 1 an experiență în Banci, Financiar / Contabilitate, Asigurari

Candidatul ideal

  • Studii Universitare - diploma licenta in Financiar/Contabilitate
  • Minim 1 an experienta in contabilitate
  • Foarte bune cunostinte contabilitate financiara, atat norme locale cat si norme internationale
  • Cunostinte speciale
  • Microsoft Office – nivel avansat (Microsoft Office - Excel, Word, Access, Power Point, Outlook)
  • Limba engleza – nivel mediu

Abilitati
  • Organizare/Planificare
  • Tehnice / analitice
  • Comunicare
  • Orientare catre client
  • Atentie la detalii
  • Capacitate de invatare

Descrierea jobului

Responsabilitati

  • Realizeaza inregistrarea in contabilitate a operatiunilor financiar-contabile ale companiei in conformitate cu legislatia in vigoare si cu procedurile interne ale companiei specifice
  • Participa la actualizarea si intretinerea planului de conturi, a registrelor contabile specifice
  • Realizeaza rapoartele de monitorizare si reconcilierea a conturilor de cheltuieli si documentatia specifica procesului de audit
Contabilitate financiara
  • Intretine sistemul de conturi si tine jurnalele si registrele tuturor tranzactiilor, bunurilor si obligatiilor
  • Asigura procesul de inregistrare a tranzactiilor contabile, a aplicarii evaluarii potrivite a bunurilor si obligatiilor in concordanta cu normele locale si internationale precum si reconcilierea necesara a conturilor si subconturilor din registru contabil general
Plati
  • Monitorizeaza intrarile de numerar
  • Previzionarea procesului de plata in functie de scadente si disponibilitatile in numerar
  • Acorda suport in efectueaza platilor zilnice catre clienti externi, salarii, facturi furnizori, taxe si impozite la bugetul central/local, avansuri si deconturi deplasare
Raportare financiara
  • Asigura suport in pregatirea rapoartelor financiare de reglementare catre autoritatile de supraveghere financiara, autoritatile fiscale, ministerul finantelor
  • Asigura suport in intocmirea rapoartelor financiare catre grup pentru activitatea societatii
  • Raspunde de corectitudinea, integritatea si conformitatea cu standardele contabile a inregistrarilor contabile
  • Consulta si aplica regulile contabile locale si standardele internationale
  • Asigura disponibilitatea documentelor support pentru inregistrarile contabile efectuate
Proceduri
  • Este responsabil pentru corectitudinea procedurilor conform procesului curent
  • Se preocupa permanent de actualizarea cunostintelor privind reglementarile contabile si standardele de raportare IFRS
  • Contribuie la modificarea/actualizarea procedurilor operationale aferente ariei de activitate conform modificarilor survenite in reglementarile contabile si la comunicarea acestora celorlalte departamente

NN este o companie de asigurări și managementul investițiilor, activă în peste 18 țări, cu o puternică prezență în Europa și în Japonia.

Grupul NN din România, include activitățile NN Asigurări de Viață și NN Pensii, companii lider pe piețele de profil, și NN Investment Partners, numărul patru în topul companiilor de administrare a fondurilor mutuale din România.

Pentru noi, NN reprezintă un capitol nou și interesant în viața companiei, cu noi oportunități de dezvoltare. Promisiunea noastră este că vom continua să fim alături de clienții, angajatii si colaboratorii noștri, un partener apropiat și de încredere. Valorile noastre de bază sunt: ne pasă, suntem transparenți, ne dedicăm.

Valorile noastre sunt expresia lucrurilor noastre dragi, a ceea ce credem și a obiectivelor noastre. Ne unesc și ne inspiră. Și ne determină comportamentul zi de zi.

NN Romania in cifre:

2,2 milioane clienți unici de asigurări de viață, pensii obligatorii și pensii facultative Cote de piață decembrie 2016:

• Asigurari de viata: 32,6%

• Pensii obligatorii (Pilonul 2) - 36,5% în funcție de active

• Pensii facultative (Pilonul 3) - 50,2% în funcție de active

Financial Accountant  -  NN Pensii