Finance Manager

Adecco Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Studii
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Descrierea jobului

Client Description:

Adecco is looking for one of its clients, a leading European specialist in the development and marketing of innovative and sustainable aluminium solutions, for a Finance Manager based in Bucharest, to supervise the financial activity in the company.

Responsibilities:

1) Accounting & Finance

  • Set-up finance department,  Supervision and control of the general accounting area : this includes the general ledger, payables, payroll, property, and statistical accumulation, treasury and risk and insurance management, taxes (VAT, corporate, employee income taxes, etc.) and relation with the authorities/tax declarations.
  • Financial statement and report preparation, on a regular and special request basis. Reporting to the HQ in Belgium
  • Budget preparation, budget reporting and budget reviews
  • Debtor follow up and credit insurance
  • Follow up and optimization of the working capital
  • Controlling the application of the internal procedures
  • Cash management
  • Relations with auditors & banks
  • Financial analysis for the management of the company or for the group

2) HR:

  • Payroll preparation & employee files
  • Income tax

Candidate Profile:

  • A bachelor's degree in finance, accounting, valued also with a master's degree in business administration, economics, finance, or risk management a plus;
  • Minimum 4 years post qualification experience in supervisory capacity within the accounting & finance function is required;
  • Experience of business process on a multi-national environment;
  • CPA is a plus;
  • Advanced English language skills.

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.
Publicat 11 mai 2022 Reactualizat 18 mai 2022 Expiră 10 iun. 2022