Finance Manager

Adecco Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Studii
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Descrierea jobului

Client Description:

Adecco is looking for one of its clients, a leading European specialist in the development and marketing of innovative and sustainable aluminium solutions, for a Finance Manager based in Bucharest, to supervise the financial activity in the company.

Responsibilities:

1) Accounting & Finance

  • Set-up finance department,  Supervision and control of the general accounting area : this includes the general ledger, payables, payroll, property, and statistical accumulation, treasury and risk and insurance management, taxes (VAT, corporate, employee income taxes, etc.) and relation with the authorities/tax declarations.
  • Financial statement and report preparation, on a regular and special request basis. Reporting to the HQ in Belgium
  • Budget preparation, budget reporting and budget reviews
  • Debtor follow up and credit insurance
  • Follow up and optimization of the working capital
  • Controlling the application of the internal procedures
  • Cash management
  • Relations with auditors & banks
  • Financial analysis for the management of the company or for the group

2) HR:

  • Payroll preparation & employee files
  • Income tax

Candidate Profile:

  • A bachelor's degree in finance, accounting, valued also with a master's degree in business administration, economics, finance, or risk management a plus;
  • Minimum 4 years post qualification experience in supervisory capacity within the accounting & finance function is required;
  • Experience of business process on a multi-national environment;
  • CPA is a plus;
  • Advanced English language skills.

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.
Publicat 11 mai 2022 Reactualizat 8 iun. 2022 Expiră 10 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos