de ani Fără Frică...

Publicat 04 Feb 2019 | Reactualizat 04 Mar 2019 | Expiră 07 Mar 2019

Finance Intern for General Electric (full-time or part-time)

1 post |  Aplicare externa
Ai aplicat
Expirat
Nu uita să îți finalizezi aplicarea pe site-ul angajatorului! Vei avea mai multe șanse de a fi chemat la interviu.
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Descrierea jobului

Adecco is recruiting for its client, General Electric, one of the largest multinational Digital Industrial Companies, a Finance Intern in Bucharest offices.

Role purpose:

Support for STAT and TAX accounting team. Assisting accounting team for monthly closing activities, statutory audit and various administrative tasks.

Ideal candidate:

  • Student in final year or master student in Accounting or Economics field;
  • Solid knowledge of Microsoft Office and especially Microsoft Excel;
  • Advanced English;
  • Interest for career development;
  • Communication skills and teamwork oriented;
  • Result oriented and practical thinking;
  • Accounting knowledge.
Main responsibilities:
  • Gathering financial documents from different departments for ensuring statutory compliance;
  • Scanning and archiving financial documents;
  • Processing documents in statutory accounting system;
  • Reconciling transactions from different accounting systems (USGAAP vs. Stat);
  • Assisting accounting team for monthly closing activities;
  • Assisting accounting team during Statutory audit;
  • Assisting accounting team with various administrative task.

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Ai aplicat
Expirat
Finance Intern for General Electric (full-time or part-time)  -  Adecco Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles