External Fraud Investigation Officer

ING Romania 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Care este profilul pe care il cautam?

- Studii superioare (de prefererat in domeniul economic, IT);
- Experienta de minim 2 ani in domeniul investigatiilor referitoare la produsele de creditare persoane juridice, de preferat;
- Cunosterea la un nivel mediu a proceselor, si procedurilor aferente produselor si serviciilor oferite de ING clientilor ;
- Cunoasterea la un nivel mediu a tipurilor de investigatii specifice identificarii fraudelor aferente sectorului financiar-bancar;
- Cunoasterea normele si reglementarile BNR relevante la un nivel mediu;
- Un nivel mediu de cunoastere a limbii engleze (scris si vorbit);
- Bune cunostinte de utilizare a pachetului Ms Office;
- Gandire analitica si atentie la detalii;
- Capacitate de sinteza, capacitate de a invata repede si orientare spre solutii;
- Adaptabilitate si flexibilitate.

Descrierea jobului

Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile:

- Investigheaza suspiciunile de frauda externa, referitoare la produse de creditare persoane juridice/fizice si de cont curent aduse la cunostinta
- Monitorizeaza alertele de cybercrime si impreuna cu expertii locali de cybercrime investigheaza suspiciunile de frauda;
Ofera suport in vederea intocmirii de sesizari/denunturi/plangeri penale catre autoritatile abilitate in conformitate cu procedurile in vigoare ;
- Sesizeaza departamentele abilitate atunci cand identifica alte riscuri in afara celor de frauda (AML, Juridic, etc);
- Defineste si propune reguli/rapoarte de analiza a portofoliului (persoane fizice si IMM-uri) pentru a identifica posibilele grupuri frauduloase/utilizarea neautorizata a produselor si serviciilor oferite de ING, pentru a detecta orice posibile cazuri de frauda/scheme/retele si investigheaza cazurile respective;
- Aplica toate masurile de prevenire imediata a riscurilor necesare in vederea limitarii extinderii cazurilor de frauda;
- Administreaza masurile aprobate pentru investigatiile efectuate si monitorizeaza stadiul de implementare a acestora;
- Ofera suport pentru elaborarea de rapoarte periodice privind cazurile de frauda investigate sau in curs de investigatie; se asigura ca acestea sunt complete si inregistrate la timp in baza de date;
- Raspunde solicitarilor de consiliere sau asistenta venite din partea angajatilor sau colaboratorilor din birourile ING cu privire la posibile cazuri de frauda cu ajutorul colegilor Senior Officer/Manager, acolo unde este cazul;
- Ofera suport pentru testarea si implementarea de controale necesare pentru prevenirea/identificarea cazurilor suspecte de frauda (inclusiv testarea aplicatiilor informatice utilizate);
- Acopera alte responsabilitati si atributii specifice din aria sa de competenta, delegate de superiori, justificate de nevoile de afaceri.

Descrierea companiei

Descoperă ING Bank

În ING te încurajăm să faci mai mult din ceea ce îți place. Iar Do your thing este modul în care ne exprimăm promisiunea să oferim servicii bancare simple.

Activă în România din 1994, ING Bank este în prezent o bancă universală, oferind produse și servicii tuturor categoriilor de clienți – companii mari și mici, instituții financiare, mici antreprenori și persoane fizice.

Înființată de oameni cu aspirații înalte și spirit vizionar, ING continuă să atragă oameni de același calibru: oameni cu inițiativă, optimism și deschidere față de schimbare.

Vino alături de noi! Împreună vom încuraja oamenii și companiile să își realizeze propria viziune pentru un viitor mai bun.

Publicat 7 Iun. 2022 Reactualizat 5 Iul. 2022 Expiră 7 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.