Publicat 12 Aug 2014 | Expiră 13 Sep 2014

Expert statistician

3 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

• Studii superioare (Matematica, Cibernetica, Statistica, Economice)
• Minim 3 ani de experienţă relevantă in domeniul analizei şi programării informatice (programare, analiză, dezvoltare şi implementare de aplicaţii informatice) – in special analiza de date;
• Cunoştinţe foarte bune de limbaje de programare baze de date, ORACLE / SQL;
• Experienta in domeniul statistic, de modelare in sistemul SAS Enterprose Miner sau SAS Base;
• Minim 2 ani de experienţă relevantă in domeniul proceselor de business şi/sau marketing.
• Bune abilitati de lucru in echipa;
• Orientare spre rezultate;
• Capacitate de analiză şi sinteză ;
• Managementul mai multor task-uri simultan;
• Rezistenta la stres;
• Engleză – nivel avansat.

Descrierea jobului

• Analizeaza procesele de business fix si mobil pentru a asigura deplina intelegere a mediului de process de business;
• Creaza si dezvolta modelul de date al colectiilor de date ORACLE - data marturi noi;
• Dezvolta analize statistice pe baza de clienti pentru segmentele fix si mobil (atat pentru segmentul Rezidential cat si pentru segmentul Corporate), cu scopul de a identifica segmente, zone de oportunitati si potentiale zone de risc;
• Identifica comportamente de consum ale bazei de clienti, fix si mobil (segmentare, modelare, analize);
• Identifica tendintele de risc ale bazei de clienti, fix si mobil (segmentare neplata, modelare, analize) care au ca scop identificarea clientior cu potential de churn, pentru a sustine actiunile de reducere a churnului si minimizare a efectului negative a neplatii facturii;
• Dezvolta modele predictive in ceea ce priveste probabilitatea de churn, de neplata a facturii, de achizitie a unui serviciu de telefonie (cross sell) sau de crestere a valorii serviciilor telecom (up sell), in conformitate ce cerintele businessului ;

Romtelecom este o companie in mişcare pe piaţa comunicaţiilor din Romania. in ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privată, conectată la tehnologia sofisticată a acestui mileniu. Romtelecom oferă astăzi servicii de incredere, inovatoare şi uşor de folosit, de la tradiţionala telefonie fixă, la Internet de cea mai bună calitate, televiziune digitală, dar şi cel mai sigur spaţiu de găzduire de date din Romania, servicii combinate de date şi voce şi un program permanent controlat şi imbunătăţit de Customer Care.

Expirat
Expert statistician  -  ROMTELECOM

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles