Publicat 21 Mai 2019 | Reactualizat 18 Iun 2019 | Expiră 21 Iun 2019

Expert Juridic - Executari Silite (per. determinata)

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Ce te recomanda:

  • Studii superioare juridice;
  • Minim 4 ani vechime in domeniu, din care minim 1 an in institutii financiar-bancare si 3 ani in birouri executori judecatoresti/ birouri de avocatura cu experienta in recuperarea creantelor prin executare silita;
  • Cunoasterea reglementarilor legale in domeniul dreptului civil, comercial, executare silita;
  • Cunostinte de limba engleza - nivel avansat;
  • Cunostinte de MS Office - nivel avansat;
  • Permis de conducere categoria B;
  • Disponibilitate de a calatori;

Descrierea jobului

Rolul pe care il vei avea:
Vei oferi suport juridic cu privire la procedurile de executare silita aferente portofoliul alocat. De asemenea, vei asigura selectarea executorilor judecatoresti in vederea semnarii contractelor de colaborare, vei negocia conditiile contractuale si vei gestiona si monitoriza relatia cu acestia.

Ce vei face:

  • Repartizezi portofoliile de executare silita catre Consilierii Juridici din cadrul Echipei Executare Silita si catre Executorii Judecatoresti colaboratori;
  • Analizezi documentatia necesara demararii procedurilor de executare silita, precum si necesitatea inscrierii la masa credala (terti);
  • Formulezi cereri de: executare silita in vederea incuviintarii acesteia, investire cu formula executorie, interventie in procedurile de executare declansate la solicitarea unor terti;
  • Analizezi oportunitatea contestarii actelor de executare;
  • Oferi suport in pregatirea documentatiei necesare pentru prezentarea catre executori/ instanta/ terte parti;
  • Emiti opinii legale, puncte de vedere cu privire la procedura de executare silita, si participi, daca este cazul, la recuperarea pe cale amiabila a creantelor bancii, in colaborare cu celelalte directii implicate;
  • Oferi punct de vedere juridic cu privire la solicitarile/deciziile Fondului si asiguri reprezentarea bancii in relatiile cu executorii judecatoresti, precum si alti terti;
  • Efectuezi actiunile necesare in procesul de recuperare pentru portofoliul alocat;
  • Negociezi cu terte parti continutul actului translativ de proprietate/remiterii de datorie si totodata semnezi actul translativ de proprietate/remitere de datorie;

Descrierea companiei

BCR, o super echipa!

In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

Expirat
Expert Juridic - Executari Silite (per. determinata)  -  BANCA COMERCIALA ROMANA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles