Expert Finantare Sustenabila

Raiffeisen Bank - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Experiente anterioare cheie/ critice necesare pentru indeplinirea jobului:
  • Minim 3 ani experienta in domeniul bancar
  • Cunostinte si traininguri necesare pentru indeplinirea jobului:
  • Foarte bune cunostinte privind reglementarile internationale relevante ESG cat si cerintele nationale la nivel de sector de activitate
  • Cunoasterea limbii engleze – nivel avansat

Descrierea jobului

Responsabilitati cheie:
  • Identifica si structureaza conditiile specifice aferente tranzactiilor de finantare sustenabila
  • Comunica cu departamentele din Directia Corporatii Mari, Directia Corporatii Regionale si Sector Public, Departamentul Finantarea Structurata a Comertului si Sindicalizari, Acquisition, Project & Structured Finance, RBI Real Estate & Public Finance, Divizia Retail in vederea identificarii si dezvoltarii oportunitatilor de afaceri sustenabile
  • Participa la intalniri cu clientii corporativi si intreprinderi mici si mijlocii in vederea intelegerii aspectelor legate de sustenabilitatea afacerilor respective
  • Colaboreaza cu ALM pe subiecte legate de sustenabilitate, legat de criteriile impuse de catre supranationale (de exemplu IFC, BERD, BEI) si de catre investitorii in obligatiuni verzi
  • Participa la intilniri cu departamentele implicate in vederea stabilirii structurilor de finantare sustenabila
  • Analizeaza documentatia primita de la clientii corporativi si IMM si culege informatii aditionale din alte surse disponibile in vederea determinarii unei solutii optime de finantare sustenabila
  • Propune si agreeaza structura de finantare sustenabila cu directiile / departamentele implicate
  • Realizeaza analiza preliminara de rating ESG la nivel de client
  • Colaboreaza cu departamentele abilitate in cazul tranzactiilor specifice care necesita expertiza de grup; colaboreaza cu alti consultanti interni si/sau externi in vederea obtinerii informatiilor care vin sa sustina tranzactia de finantare sustenabila
  • Contribuie la realizarea planurilor de dezvoltare a relatiilor bancare cu clientii corporativi si stabilirea planurilor de actiune din perspectiva sustenabilitatii
  • Participa la crearea si lansarea de produse noi si imbunatatirea celor existente conform cerintelor pietei si strategiei bancii
  • Impreuna cu departamentele abilitate, elaboreaza si propune MD studii de piata privind produsele din zona sa de responsabilitate si propune solutii de promovare a acestora
  • Elaboreaza structuri de finantare specifice pentru diferite domenii economice de activitate conform strategiei departamentului si necesitatilor ce deriva din solicitarile de finantare primite
  • Defineste strategia de produs de finantare sustenabila.
  • Realizeaza rapoarte periodice intocmite la nivelul departamentului cu privire la numarul si stadiul structurilor de finantare existente in analiza, precum rapoarte referitoare la monitorizarea procesului de creditare
  • Furnizeaza managerului de departament date si analize referitoare la produsul din zona de responsabilitate in vederea stabilirii fundamentelor de buget.
  • Este membru al echipei de Produse si Servicii in cadrul initiativei RBRO de crestere a sustenabilitatii si a participa la intalnirile periodice ale comitetului dedicat sustenabilitatii
  • Elaboreaza prezentari („pitch books”) pentru clienti pentru a prezenta oferta Bancii din perspectiva sustenabilitatii

În Raiffeisen Bank selecția și promovarea oamenilor se bazează exclusiv pe baza competențelor. Suntem deschiși către diversitate și nediscriminare și încurajăm includerea tuturor angajaților, pentru un mediu de lucru eficient, creativ și plăcut, cu o balanță echilibrată între muncă și viața personală!

În banca noastra, profilul angajatului ideal nu ține cont de vârstă, ci de entuzisam și pasiune, nu ține cont de religie, ci de dorința de a învăța, nu ține cont de gen, ci de profesionalism, nu ține cont de etnie, ci de aptitudini și competențe! Cu cât suntem mai diferiți, cu atât mai multă valoare putem crea împreun

Raiffeisen Bank aduce in Romania traditia bancara de peste 130 de ani a grupului austriac Raiffeisen Zentralbank Österreich AG, bazata pe accesibilitate, eficienta si incredere.

Istoricul si experienta grupului, resursele sale, orientarea catre calitate si satisfacerea nevoilor clientilor vor constitui un sprijin in afirmarea talentului tau si te vor ajuta sa-ti transpui aspiratiile in realitate. Daca esti orientat spre solutii, responsabil si pui pasiune in ceea ce faci, poti reusi impreuna cu o echipa profesionista in care meritele iti vor fi recunoscute.

Asuma-ti responsabilitatea dezvoltarii propriei cariere, solutia iti apartine!

Acceseaza www.raiffeisen.ro si afla mai multe detalii despre noi si oportunitatile de cariera.

Raiffeisen Bank brings to Romania over 130 years of Raiffeisen Zentralbank Österreich AG' s banking tradition based on accessibility, efficiency and trust.

The Group's history and experience, its resources, its focus on quality and customer needs satisfaction are going to provide support for affirming your talent and are going to empower your aspirations/desires become reality. If you are solution oriented, responsible and passionate about your work, you can succeed by a professional team's side where your merits will be acknowledged.

Become responsible for developing your own career, the answer is in your hands!

Submit to www.raiffeisen.ro and find out more details about us and about the job opportunities within the company.

Publicat 28 iun. 2021 Expiră 28 iul. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos