Publicat 09 Feb 2021 | Reactualizat 27 Feb 2021 | Expiră 11 Mar 2021

ERP Logistic Business Analyst

1 post

Criterii de selecție

  • Cunostințe de limba engleză, germană
  • Peste 5 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

The job is based in Sibiu, but it requires willingness to travel.

Educational and personal requirements:
Bachelor or master’s degree in IT - computer scientist or Business Engineering;
Further education ERP environment;
5 years working with an ERP-System;
Languages: English, German helpful;
Open-minded, motivated, willing to learn;
Willingness to integrate in running systems and concepts;
Outcome-oriented, accuracy, assertive;
Experts know-how in logistic processes in a manufacturing company;
Experts know-how in ERP data structures;
Know-how of a programming language;
Good know-how production and logistic processes;
Willing to travel;
Understanding of entrepreneurial thinking and business processes;
Base know-how in project management, change management or consulting with realization experience;
Oriented software/ ERP development;
Focused on analyzing and identifying problems;

Descrierea jobului

Definition of the future processes in the ERP-system in relation with the company strategy and in consideration of the efficiency of processes and the production flow.
Definition and controlling of the required customization and add-ons of the ERP-System
Assessment for the business processes to combine this with the system possibilities
Troubleshooting and solving of logistic processes within the ERP-System
Training of end-users in the system handling, create the Work instruction for application.
Maintenance of user authorization in the ERP-System;
Compliance with the global ERP guidelines;
(Global tables, user authorization, ticketing system etc.)
Analyze new system features and implement them;
Assurance of the ERP-System performance.
Checking and testing the system ERP and additional application.
Intervenes and modifies applications

Vital HR oferă soluții practice atat companiilor care necesită asistență în problemele legate de resursele umane, cât și a candidaților care trebuie să înțeleagă cât mai corect cultura organizațională a companiilor. Echipa noastră formată din seniori cu o vastă experiență în domenii precum Automotive, Financiar, Juridic, Resurse Umane, Controlling, IT&C oferă soluții adaptate și personalizate nevoilor clienților nostri, punând la dispoziția clienților consultantul potrivit fiecărui proiect.

www.vital-hr.ro.

ERP Logistic Business Analyst  -  Vital Resurse Umane

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles