Economist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Studii superioare economice,
Experiență 4 ani în domeniul bancar;
Cunoștințe de operare Microsoft Office (Word, Excel, Outlook);
Abilitate de a lucra cu termene limită;
Persoană capabilă să învețe rapid și dornică să se dezvolte profesional în cadrul companiei noastre;
Atitudine proactiva, capacitate de a identifica solutii de eficientizare a activitatii;
Abilitati de comunicare interpersonala si de prezentare.

Descrierea jobului

Răspunde de identificarea măsurarea, monitorizarea şi raportarea riscurilor semnificative la nivelul băncii cooperatiste şi al sediilor secundare, respectiv a riscului de credit, riscului de piaţă, riscului de lichiditate, riscului operaţional şi riscului reputaţional şi, la nivelul băncii cooperatiste, a riscului strategic, în vederea calculului şi evaluării continue a necesităţilor de capital intern
Raportează conducerii băncii cooperatiste şi Comitetului de administrare a riscurilor orice tip de încălcări ale limitelor de risc şi/sau prudenţiale
Evaluează riscul de nerambursare al clienţilor potenţiali în cadrul procesului de analiză şi aprobare a operaţiunilor de creditare efectuate de către banca cooperatistă

Banca Cooperatistă Economcoop Bacău este constituită ca asociaţie autonomă de persoane fizice, unite voluntar în scopul îndeplinirii nevoilor şi aspiraţiilor lor comune de ordin economic, social şi cultural, a cărei clienţi sunt, cu preponderenţă, membrii cooperatori care locuiesc în raza de operare proprie, respectiv teritoriul judeţului Bacău şi judeţul Neamţ.
Publicat 28 iun. 2022 Expiră 28 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos