Publicat 07 Iun 2019 | Reactualizat 19 Iun 2019 | Expiră 07 Iul 2019

Economist

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 2 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

Nivel de studii: Superioare economice absolvite cu diplomă de licență

Cunoștințe:
➢ Contabilitate – nivel mediu/avansat
➢ Operare PC – nivel mediu/avansat
➢ Limbi străine – limba engleză mediu/avansat

Experiența:
➢ Experiența într-o funcție similară de minim 2 ani
➢ Experiență de operare în ERP Pluriva reprezintă un avantaj

Aptitudini:
➢ rapiditate de procesare și exactitate
➢ corectitudine
➢ orientare spre rezultate
➢ atenție concentrată și distributivă superioară
➢ excelente abilități de comunicare
➢ capacitate de a lucra eficient în condiții de stres
➢ capacitate de a lucra atât în echipă cât și individual
➢ perseverență
➢ seriozitate
➢ sociabilitate
➢ tenacitate
➢ adaptabilitate
➢ tact și diplomație
➢ spontaneitate
➢ spirit de inițiativă
➢ spirit de observație

Descrierea jobului

În ceea ce privește înregistrarea mărfii în stoc și urmărirea stocurilor de marfă:
➢ Gestionarea mărfurilor intrate și ieșite din depozit;
➢ Întocmirea borderourilor de intrare marfă;
➢ Întocmirea notelor de intrare-recepție marfă;
➢ Inventarierea mărfurilor.

În ceea ce privește descărcarea gestiunii și emiterea și transmiterea documentelor către clienți:
➢ Emiterea facturilor fiscale și transmiterea acestora către client, ținând cont de: clauzele contractuale, ofertele transmise clienților și comenzile primite de la client;
➢ Înregistrarea în programul de contabilitate a facturilor fiscale emise către clienți;
➢ Arhivarea și ținerea evidenței documentelor operate: facturi, procese verbale, contracte de vânzări și service.

În ceea ce privește analiza și raportarea:
➢ Întocmire situație lunară a achizițiilor de marfă;
➢ Întocmire situație lunară a materialelor reciclabile;
➢ Verificarea lunară a facturilor de vânzare și cumpărare în jurnalul de vânzări/cumpărări;
➢ Evidențierea extracontabilă a mișcărilor de marfă ca suport pentru buna funcționare a departamentului logistică;
➢ Centralizarea și raportarea lunară a achizițiilor intracomunitare către Directorul Economic pentru depunerea declarației 390.

MEDIST Imaging&POC. Firmă cu capital 100% românesc, înființată în anul 2008, parte a grupului de firme MEDIST, are ca obiect principal de activitate promovarea, importul, comercializarea, întreținerea și reparația de aparatură medicală. Compania este reprezentant autorizat al unor producători de renume: General Electric Healthcare, ZOLL, Biegler, Becton Dickinson, ImaCor, SLE, International Biomedical, Zipline, ThermoFisher Scientific, Atmos, Schiller.
Compania are sedii în București (sediu central), Timișoara, Cluj-Napoca si Iași.

Economist  -  MEDIST Imaging & P.O.C. SRL