check_circle

Job verificat

|Publicat 06 Mar 2019 | Expiră 06 Apr 2019

Economist

1 post
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Economist – Inregistrari si verificari operatiuni mijloace fixe, leassing si avansuri
(postul este vacant pe perioada cat titularul postului este in concediu crestere copil, cu posibilitatea de trecere pe durata nedeterminata)

Cerinte:
- Studii: superioare in domeniul economic
- Experienţă: minim 5 ani in pozitie similara
- Cunoştinţe avansate operare PC, atenţie distributivă, gandire logica, capacitate de analiza si sinteza, capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Inregistraza in softul contabil iesirile de Mijloace Fixe – vanzari si casari ;
Inregistreaza si verifica amortizarea lunara a Mijloacelor Fixe;
Emite raport lunar privind amortizarea Mijloacelor Fixe, deductibila si nedeductibila, impartita pe tipuri de material rulant;
Verifica lunar Registrul Mijloacelor fixe in corespondenta cu balanta de verificare, si anume: valoare de inventar totala, amortizare cumulata totala, amortizare inregistrata in luna;
Tine evidenta si verifica imobilizarile corporale in curs (231); verifica informatiile cu departamentele tehnice;
Inregistreaza Procesele Verbale de punere in functiune pentru imobilizari;
Tine evidenta contractelor de gaj avand ca obiect materialul rulant proprietate a societatii; actualizare in programul contabil ;
Verifica componenta solduri conturi 167, 208, 211, 212, 213, 214, 280,281
Inregistrari in conturile 6583,681, 7583
Calculeaza si inregistreaza lunar diferentele din reevaluare pentru contractele de leasing;
Verifica si inregistreaza borderourile de decontare lunara cu Calea Ferata Moldova si cu UZ Ucraina;
Emite si verifica Registrul Bunurilor de Capital, conform alin. 6, art. 149, Cod Fiscal;
Pregateste documentatia si situatiile solicitate in procesele de audit extern si la controalele autoritatilor din Romania;
Asigura completarea rapoartelor catre Institutul National de Statistica si BNR – Directia Statistica cu informatii privind mijloacele fixe;
Pregateste documentatia cu privire la mijloacele fixe pentru licitatii;
Reconciliaza soldurile cu furnizorii de imobilizari ori este nevoie de o reconciliere;
Urmareste inchiderea contului de avansuri acordate pentru imobilizari corporale (cont 4093);
Lunar verifica corectitudinea soldurilor conturilor de mijloace fixe reflectate in balanta contabila;
Pregateste situatiile necesare reevaluarii mijloacelor fixe (conform termenelor legale sau la solicitarea institutiilor bancare); verifica listele de inventariere si inregistreaza in contabilitate diferentele constatate in urma inventarierii;
Verifica si inregistreaza provizioanele aferente mijloacelor fixe;
Actualizeaza permanent informatiile in contabilitate conform matricii auto primita de la departamentul auto;
Pregateste informatiile referitoare la mijloacele fixe solicitate de institutiile finantatoare pentru evaluarea acestora;
Pregateste informatiile solicitate pentru emiterea politelor de asigurare material rulant;
Urmareste depunerea declaratiilor privind impozitele si taxele locale, deasemenea si plata acestora in timp util;
Emitere notificare lunara catre Raiffeisen Bank privind trasabilitatea pentru locomotivele si vagoanele gajate;
Reconciliaza contul 105– Rezerve din reevaluare;
Inregistrarea modificarilor in soft-ul ASIS Plus MF- pentru locomotivele care si-au schimbat perioada fiscala de amortizare (modernizari, reparatii periodice, vanzari, casari, etc), genereaza rapoarte privind modificarile;
Verifica lunar inregistrarile contabile in vederea intocmirii declaratiilor, corecteaza erorile;
Verifica/analizeaza cheltuielile nedeductibile privind mijloacele fixe aferente impozitului pe profit;
Tine evidenta amenajarilor de vagoane – pentru creditul de la Alpha Bank;
Pregateste informatiilor solicitate in vederea intocmirii situatiilor finaciare (simple si consolidate);
Intocmeste diferite situatii cerute de conducere, de departamentele tehnice privind mijloacele fixe;
Verifica corectitudinea intocmirii tuturor documentelor primite spre evidenta si daca acestea respecta toate cerintele legale pentru a putea fi inregistrate in contabilitate;
Respecta calendarul de verificare-inchidere conform procedura de inchidere luna

Grup Feroviar Român S.A. are ca obiect principal de activitate prestarea serviciilor de transport feroviar de mărfuri şi a serviciilor conexe transportului feroviar. Rezultatele înregistrate, potenţialul şi disponibilitatea, parcul propriu de vagoane şi locomotive, capacităţile de transport întreţinere şi reparaţii, sunt menite să garanteze efectuarea unor servicii sigure şi de calitate şi recomandă firma noastră ca fiind unul dintre cei mai importanţi operatori feroviari din România.

Expirat
Economist  -  GRUP FEROVIAR ROMAN SA