ECONOMIST IN ECONOMIE GENERALA (COD COR: 263102)

TERPENA S.R.L. (PUNCT DE LUCRU ORASTIE) 2 poziții
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Absolvent studii superioare in Economie, specializare Contabilitate
Experienţă profesională (ani / domeniu): minim 2 ani in domeniu pe post similar;
Cunostinte specifice: cunoașterea softului de contabilitate WinMentor Enterprise constituie avantaj;
Limbi străine: engleza, nivel: nivel mediu-avansat;
Operare PC: Cunoștințe solide Microsoft Office (Excel, Outlook, PowerPoint, Word);
Atitudine proactivă, fire comunicativă, rezistență la stres, capacitate de organizare, persoană orientată spre rezolvarea problemelor, abilități de lucru în echipă, disponibilitate pentru program prelungit.

Descrierea jobului

Aptitudini specifice postului:
Cunoștințe specifice: cunoașterea softului de contabilitate WinMentor Enterprise constituie avantaj.
Limbi străine: Engleză, nivel mediu-avansat.
Operare PC: Cunoștințe solide Microsoft Office (Excel, Outlook, PowerPoint, Word).

Abilităţi personale:
Abilități de comunicare și relaționare;
Atitudine proactivă;
Capabilități de leadership;
Capacitate de a lucra în echipă;
Capacitate de înțelegere și interpretare a informaților necesare îndeplinirii în mod eficient a atribuțiilor;
Capacitate de organizare și anticipare;
Flexibilitate/toleranță la schimbare;
Imparțialitate, spirit de ordine și disciplină.

Alte condiţii: Respectarea procedurilor interne ale companiei.

Responsabilitățile postului:
Contabilizează și înregistrează zilnic în registrul de casă încasările și plățile în lei/valută, conform chitanțelor/bonurilor fiscale;
Contabilizează și înregistrează zilnic în jurnalul de bancă, încasările și plățile în lei/valută, conform extraselor de cont;
Contabilizează și înregistrează deconturile depuse de salariați pentru justificarea avansurilor spre decontare (Cont 542);
Ține evidența contabilă, sintetică și analitică a bunurilor de natura stocurilor, a obiectelor de inventar și a mijloacelor fixe;
Contabilizează și înregistrează facturile emise de către furnizori;
Întocmește zilnic facturile fiscale și facturile proforme către clienți;
Verifică lunar soldul clienților și a furnizorilor;
Contabilizează și înregistrează consumurile de materiale în baza bonurilor de consum întocmite de gestionari;
Întocmește situații statistice solicitate de către instituțiile abilitate;
Calculează salariile cu ajutorul programului informatic, întocmește statul declarația D 112;
Întocmește declarațiile fiscale lunare/trimestriale/anuale conform legislației în vigoare (D 100, D 101, D 300, D 390, D 394, etc.);
Participă la întocmirea situațiilor financiare semestriale și anuale;
Participă la inventarierea anuală a patrimoniului companiei;
Respectă reglementările legale în vigoare;
Respectă termenele stabilite conform legislației în vigoare pentru transmiterea declarațiilor fiscale și a situațiilor financiare semestriale și anuale ale companiei;
Respectă termenele stabilite pentru întocmirea și predarea lucrărilor/situațiilor solicitate, conform reglementărilor interne ale companiei;Organizează, păstrează și arhivează toate documentele specifice departamentului, conform procedurilor interne ale companiei.

Beneficii:
Posibilitatea de a activa într-un mediu de lucru profesionist și dinamic;
Posibilitatea de dezvoltare a carierei într-o companie solidă;
Posibilitatea de promovare în cadrul companiei;
Pachet salarial atractiv, în funcție de performanțe;
Decontarea Navetei (combustibil/abonament);
Tichete cadou de sărbători;
Cursuri de specialitate și calificare la locul de muncă;
Bonusare și recompensare angajați în funcție de performanță;

S.C. TERPENA S.R.L., cu sediul în Orăstie, judetul Hunedoara, cu o vechime în domeniu de peste 24 ani, este o societate cu capital privat românesc ce activează în industria chimică, specializată în fabricarea de Uleiuri Esentiale şi Chimicale Aromatice.
Datorită implicării în dezvoltare si diversificare a produselor, societatea Terpena este unul dintre principalii jucători pe piata fabricării Uleiurilor Esentiale si Chimicalelor Aromatice din Europa.

Publicat 21 Nov. 2022 Reactualizat 19 Dec. 2022 Expiră 21 Dec. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.