Publicat 07 Aug 2020 | Reactualizat 04 Sep 2020 | Expiră 07 Sep 2020

Economist Creante Clienti

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

* Competenţă analitică, atenție la detalii şi orientare către rezultat
* Atitudine pro-activă şi dorința de a acumula cat mai multe cunoştinţe
* Cunoștințe de legislație contabilă și fiscală
* Studii superioare economice
* Experienţă în domeniul financiar-contabil minim 3 ani
* Cunoaştinte avansate de limba engleza
* Cunoştinţe SAP şi MS Office (Excel - avansat, Word - mediu)

Descrierea jobului

Responsabilitati:

* Verificarea si arhivarea contractelor privind achizitia de produse, prestarea de servicii, precum si a Anexelor si actelor aditionale, semnate cu furnizorii de marfa si clientii METRO Cash&Carry Romania
* Introducerea in sistem cu acuratete si verificarea veniturilor companiei cu decontare ulterioară
* Emiterea facturilor de prestari servicii si de discount, atat catre clientii interni si externi, cat si catre societatile din cadrul grupului METRO
* Calcularea si inregistrarea accrual-ului pentru veniturile aferente lunii curente
* Urmărirea soldurilor clientilor si incasarea la timp a creantelor rezultate din veniturile ulterioare, precum si a soldurilor debitoare aferente furnizorilor de marfa
* Calcularea si inregistrarea provizioanelor pentru clientii incerti si furnizorii debitori si urmareirea calitatii portofoliului de clienti
* Intocmirea rapoartelor periodice conform activitatilor din cadrul departamentului
* Comunicarea activa cu partenerii comerciali in vederea reconcilierilor lunare
* Prelucrarea si arhivarea corespondentei
* Realizarea activităților specifice de inchidere de luna, conform graficelor stabilite

Beneficii:

* Vei avea sprijinul unei echipe de profesionisti
* Vei gasi la noi un mediu prietenos si oportunitati de dezvoltare
* Vineri este zi scurta (programul se termina in jurul orei 14:30)
* Tichete de masă pentru fiecare zi lucrată
* Asigurare medicală

​Noi, la METRO, suntem o echipă de 3000 de campioni ai afacerilor independente. Dedicați celor care se dedică muncii lor, lucrăm pentru cei care se trezesc în fiecare dimineață și vor să schimbe ceva. Suntem aici pentru cei care au avut curajul de a-și transforma visul într-o afacere, pentru milioane de antreprenori din întreaga lume. Deși se spune că toate lucrurile se schimbă, un lucru a rămas la fel: noi, acum ca și atunci, nu lucrăm pentru METRO! Lucrăm pentru peste 20 de milioane de clienți METRO, fiecare cu propriile visuri, ambiții și provocări. Pentru ei, găsim soluții personalizate și lucrăm cot la cot pentru a le asigura succesul. Deservim atât micile afaceri cu mari idei, cât și afacerile globale cu priorități locale.
METRO Cash & Carry România a fost lansată oficial în România în luna octombrie a anului 1996, prin deschiderea primului centru de distribuţie, în Bucureşti. Distribuţia naţională a magazinelor METRO România este următoarea: 5 centre în Bucureşti, câte 2 centre în Braşov, Constanţa, Timişoara şi câte un centru în fiecare din următoarele oraşe: Cluj, Bacău, Iaşi, Craiova, Baia Mare, Pitești, Galaţi, Ploieşti, Oradea, Sibiu, Suceava, Tg. Mureş, Arad, Deva, Satu Mare, Piatra Neamţ, Buzău, Târgovişte şi Turda. Informaţii suplimentare pe: www.metro.ro

Expirat
Economist Creante Clienti  -  Metro Cash&Carry Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles