de ani Fără Frică...

Publicat 08 Aug 2008 | Reactualizat 06 Sep 2008 | Expiră 08 Sep 2008

ECONOMIST - CONTROLLER

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Candidate Profile
University degree in Economics
Very good knowledge of Romanian legislation (accounting and taxation)
Good knowledge of IFRS and experience in financial reporting
Minimum 3 years experience in finance activity
Very good command of English
Good computer skills (Excel, Word, PowerPoint)
Chartered accountant (student) would be a plus
Strong analytical skills
Positive attitude

Descrierea jobului

Responsibilities:
• Timely, accurate and complete accounting records, verification and processing of accounting entries;
• Close & Reconcile subledgers: Accounts Payable, Accounts Receivable, Fixed Assets, Capital & Debts operations;
• Perform Intercompany reconciliations
• Prepare the financial statements under the Romanian legal requirements (Balance Sheet, Income statement, Cash Flow)
• Provide support to Finance Manager in definition/implementation of internal control system/procedures
• Provide monthly and quarterly reports required by management (ex. new entrances in Fix Assets Register, customers ageing, others )
• Participate in the budgeting process, variance analysis
• Providing support to Finance manager in preparing the IFRS Group reporting

Benefits:
Competitive salary
Compensation package
Meal tickets
Insurance

Avand deschise peste 6.600 de birouri in 70 de tari ale lumii, Adecco este liderul mondial in domeniul resurselor umane ce ofera servicii de selectie si recrutare, gestiune de personal temporar sau permanent, calcul salarial si testare.
Adecco in Romania este la momentul actual lider de piata, cu birouri deschise in 10 orase, si reusind in 2005, urmare a cererilor inregistrate, sa ofere candidatilor sai peste 2.500 de noi locuri de munca. Pentru a intra in baza de date a celui mai mare furnizor de servicii de HR din Romania, va rugam sa accesati site-ul www.adecco.ro si sa va depuneti CV-ul la noi.

Brasov str Petru Rares nr. 10
Tel: 0372 705 795
Fax: 0368 815 283
e-mail: andrei.furnica@adecco.ro

Expirat
ECONOMIST - CONTROLLER  -  Adecco Resurse Umane

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles