Economist Control Credit

Metro Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Studii
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Esti pasionat de domeniul Economic? Ai bune abilitati de comunicare si esti organizat? Ai putea fi candidatul ideal pentru rolul nostru de Economist Control Credit.

Pentru a avea succes in acest rol si pentru a te putea bucura de cafeaua de dimineata alaturi de colegi, vei avea nevoie de:
• Excelente abilitati de comunicare si experienta de lucru cu echipe intra-departamentale;
• Foarte bune abilitati de organizare si de a lucra eficient cu deadline-uri;
• Studii superioare economice;
• Experienta in Credit Controlling - min. 3 ani;
• Cunostinte de limba engleza si a pachetului MS Office (Word, Excel, etc) - nivel avansat;

Certificari necesare:
• Studii superioare profil economic;
• Cunostinte SAP sunt considerate un avantaj.

Descrierea jobului

Alatura-te echipei si te vei ocupa de:
• Participarea la elaborarea politicilor si procedurilor specifice Credit Controlling;
• Aprobarea si stabilirea limitelor de credit pntru clientii cu exceptii;
• Pregatirea rapoartelor si analizelor dedicate AR;
• Compensarea și analiza conturilor clienților, privind termenul de plată și încasarea creanțelor;
• Menține un contact permanent cu partenerii METRO pentru a reconcilia soldurile clienților;
• Trimite scrisori de dunning clienților cu termenele de colectare ale creantelor prevăzute în contractele comerciale;
• Pregătește documentația necesară pentru recuperarea creanțelor neîncasate prin intermediul companiilor de recuperare și a departamentului juridic;
• Efectueaza activități specifice inchiderii de luna conform termenelor stabilite;
• Verificarea inregistrarilor contabile specifice AR - înregistrări, reconciliere, ajustările necesare, soldul conturilor, writte off, etc.

Ce oferim in schimb?
• Vei avea prijinul unei echipe de profesionisti;
• Vei gasi la noi un mediu prietenos si oportunitati de dezvoltare;
• Program scurt vineri (ziua se termina in jurul orei 14:30);
• Tichete de masa pentru fiecare zi lucrata;
• Vouchere cadou (Paste, Craciun, fidelitate, etc.);
• Asigurare medicala.

METRO România a fost lansată oficial în România în luna octombrie a anului 1996, prin deschiderea primului centru de distribuţie, în Bucureşti. Distribuţia naţională a magazinelor METRO România este următoarea: 5 centre în Bucureşti, câte 2 centre în Braşov, Constanţa, Timişoara şi câte un centru în fiecare din următoarele oraşe: Cluj, Bacău, Iaşi, Craiova, Baia Mare, Pitești, Galaţi, Ploieşti, Oradea, Sibiu, Suceava, Tg. Mureş, Arad, Deva, Satu Mare, Piatra Neamţ, Buzău, Târgovişte şi Turda. Informaţii suplimentare pe: www.metro.ro
Publicat 30 sept. 2021 Reactualizat 28 oct. 2021 Expiră 30 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos