Economist Contabil

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Cunoștințe solide de contabilitate însoțite de dorința de a analiza, înțelege și optimiza financiar activitatea unei companii (persoană orientată pe direcția analiză și raportare financiară)
  • Experienta minim 2 ani in domeniul financiar-contabil în sensul înregistrării corecte a documentelor contabile & depunere de declarații fiscale;
  • Experiența în raportare financiară este un avantaj dar nu o condiție, se poate învăța.
  • Deschidere catre tehnologie (capacitate bună de adaptare la a utiliza platfome noi care să optimizeze activitatea și colaborarea cu colegii)
  • Dorința de a fi permanent la curent cu legislatia care priveste domeniul financiar-contabil;

Descrierea jobului

Contabilitate
  • Contabilitate și management financiar în conformitate cu cele mai bune practici și standarde pentru companiile din grup
  • Înregistrare contractelor de angajare (REviSal) și plata salariilor.
  • Calcul și plăți taxe și impozite, gestionarea comunicării cu instituțiile financiare implicate.
Financiar & Adminstrativ
  • Facturare servicii către clienți și parteneri conform cerințelor și calendarului prestabilit, urmărire încasări.
  • Controlul și evidența cheltuielilor, plăți către furnizori, închiderea de lună
  • Îndosariere & organizare administrativă contracte clienți / furnizori & documente companie
  • Optimizari de costuri: identificarea noutăților sau oportunităților legislative sau fiscale ce avantajează compania dpdv fiscal și implementarea lor.
Analiza & raportare financiară pe baza documentelor contabile
  • înțelegerea toolurilor de raportare financiara utilizate & înregistrarea corectă a veniturilor și costurilor astfel încât să reflecte corect dpdv business&financiar performanța centrelor de profit-pierdere
  • analiza lunară a rezultatelor financiare dar și operaționale/sales, în vederea raportării către management
  • colaborarea cu echipa în vederea optimizării de costuri și pentru acuratețea înregistrărilor contabile & financiare
Partea de contabilitate & analiză financiară se va realiza pentru un grup de cca 6-8 firme, respectiv compania mamă + câteva școli organizate în SRL-uri de mici dimensiuni.

Programul de lucru & Colegii

- program full-time dar relativ flexibil
- estimat se va lucra de la birou cca 3 zile/săptămână & 2 zile lucru de acasă (dacă se dorește lucrul de acasă)
- echipă internă de 8-10 colegi (operațional, marketing, management) și extern rețea de 40 școli partenere cu peste 100 de colegi.

Școala Internațională de Programare și Robotică pentru copii și adolescenți, cu peste 40 de locații în România, prezentă în peste 20 țări și în continuă expansiune.

Suntem o companie tânără (primul centru deschis în 2018 în București) dar ocupăm poziția de lider de piață pe segmentul nostru edu-tech pentru copii.

Credem în importanța educației digitale pentru copii și adolescenți și ne dorim să o aducem cât mai aproape și accesibilă cât mai multor copii și tineri.

Publicat 28 sept. 2021 Expiră 28 oct. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos