Publicat 28 Iul 2019 | Reactualizat 25 Aug 2019 | Expiră 28 Aug 2019

Economist/Contabil

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Calificări :
Universitatea / Facultatea de Economie / Contabilitate / Afaceri Cunostinte solide MS Office (Word, Excel, Power Point) Competențe excelente de raportare și cunoștințe tehnice de contabilitate
Excelente abilități analitice
Puternic punct de vedere financiar și capacitatea de a-și exercita un rol direct
Experienţă Contabil calificat, cu o experiență minimă de 2 ani

Descrierea jobului

Obiectiv general :
Asigură că sunt finalizate la timp conturile, exact și în conformitate cu politicile de contabilitate ale companiei.
Oferă informații financiare conducerii prin cercetarea și analizarea datelor contabile; pregătirea rapoartelor.

Responsabilități și sarcini
CONTABILITATE
• Contabilitatea tuturor documentelor financiare și susține superiorul în gestionarea tuturor activităților contabile lunare și trimestriale de zi cu zi
• Gestionează relația cu furnizorii externi
• Aderă la politicile financiare interne, procedurile, controalele și sistemele de raportare

STATUTAR
• Oferă contabilitate legală și conformitate
• Oferă date echipei de audit și participă la întocmirea situațiilor financiare care să asigure respectarea deplină a legislației locale
• Produce situații financiare, precum și toate rapoartele financiare, depune declarații fiscale
• Pregătește politicile contabile

RAPORTAREA
• Gestionează închiderea lunii, reconcilierea bilanțurilor și raportarea internă
• Efectuează analize lunare și prezintă superiorilor

CALITATE
• Menține un sistem de control asupra tranzacțiilor contabile
• Asigură o aplicare consecventă a politicilor și procedurilor contabile
• Implementează noi sisteme și îmbunătățiri ale proceselor
• Resurse umane : angajari, adeverinte salariat, pontaje, evidenta carnete de santate si carnete SSM, centralizatoar zilieri : foaie de prezenta , raportare ITM
• Dosar inventariere anual, intocmire bilanturi

Activități principale:
• coordonează activitatea departamentului Financiar-Contabil
• întocmește și verifică balanța lunară;
• întocmește și verifică declarațiile de impozit pe profit, decont TVA, declaratii de taxe locale;
• întocmește și verifică bilanțul la sfârșitul fiecarui an financiar;
• întocmește declarațiile solicitate de Institutul National de Statistica, BNR, Fondul de Mediu, etc;
• verifică documentele justificative şi le avizează în conformitate cu normativele în vigoare;
• organizează și participă la întocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de înventariere a patrimoniului, urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;

Suntem un birou de proiectare constituit din tineri arhitecti si ingineri cu o larga viziune, inspirati de clientii nostri. Alatura-te echipei noastre!

Expirat
Economist/Contabil  -  Bemel Ag S.R.L

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles