Publicat 15 Ian 2021 | Reactualizat 14 Feb 2021 | Expiră 15 Feb 2021

Economist / Contabil Senior

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

DDS Diagnostic cauta un coleg(a) care sa se alature departamentului Financiar-Contabil pe postul de Economist / Contabil Senior.
Avem nevoie de o persoana serioasa, care sa isi asume responsabilitatea pentru postul prevazut, sa se alature unei echipe bine sudate si care sa indeplineasca cerintele de mai jos:
• Absolvent(a) de studii economice (contabilitate), ASE reprezinta un avantaj;
• Experienta de 5 ani pe o pozitie similara;
• Abilitati de planificare, organizare, comunicare, spirit de echipa;
• Capacitate de a se incadra in deadline (inchiderea se face in primele 7 zile lucratoare ale lunii urmatoare);
• Bune abilitati de operare MS Office ( Excel – cel putin nivel mediu, si Outlook);
• Cunostinte program contabilitate SAGA;
Experienta in realizarea documentelor contabile pe proiecte europene constituie un avantaj;• Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu;
• Dornic(a) sa participe la programele de dezvoltare si formare.

Descrierea jobului

Descrierea jobului:

• inregistrarea corecta si la zi in programul utilizat a tuturor datelor de contabilitate primara si gestiune contabila: facturi de intrare de marfa, facturi de cheltuieli, incasari si plati prin orice instrumente de incasare / plata, deconturi de cheltuieli, bonuri de consum etc.;
• Asigurarea desfasurarii ritmice si in bune conditii a operatiunilor specifice activitatii financiar-contabile (decontari cu furnizorii si beneficiarii, inregistrare facturi, reglare extraselor de cont, analiza lunara a conturilor etc.)
• Intocmirea diverselor note contabile, a estimarilor, a registrelor contabile obligatorii;
• Realizarea centralizatoarelor, rapoartelor specifice postului ( precum evolutia conturilor/a achizitiilor/rapoarte solicitate de management);
• Reconcilierea si alocarea pe conturile partenerilor cu care lucreaza;
• Participarea la procesul de inventariere, atunci cand este cazul;
• Arhivarea documentelor procesate;
• Reprezentarea companiei in relatia cu partenerii externi (comunica telefonic/prin email sau intocmeste extrase de cont/adrese/Notificare catre furnizori /Statistica);
asumarea raspunderii pentru corectitudinea inregistrarilor in contabilitatea primara si pentru predarea/preluarea documentelor contabile.
• Intocmirea declaratiilor lunare si a raportarilor obligatorii.
• Verifica schimbarile legislative care apar, cu ajutorul programelor de legislatie
• Intocmeste cereri de rambursare si alte documente financiare pentru proiectele de cercetare-dezvoltare ale firmei
Monitorizează încasarea la termen a creanțelor și ia masurile ce se impun pentru recuperarea creanțelor depășite de scadență;
• Inregistrare productie, consumuri interne pentru proiectele de cercetare cu balante, note contabile si registre jurnal, separate
• Verifica, corelatiile existente prin urmarirea sistematica a unor rapoarte de depistare a eventualelor erori si intocmeste balanta de verificare

Oferim:
• mediu de lucru tanar si competitiv, atmosfera prietenoasa, intr-o companie dinamica;
• teambuilding-uri periodice si activitati periodice realizate impreuna cu echipa;
• pachet salarial motivant in functie de experienta;
• Bonusuri periodice in functie de realizari

Compania DDS furnizează soluții de încredere pentru laboratoarele medicale prin comercializarea de kituri, reactivi și aparatură pentru diagnosticul in vitro.

Compania are experiență în proiectarea, dezvoltarea, producția și punerea pe piață a dispozitivelor IVD. Produsele companiei sunt folosite în prezent în peste 400 laboratoare medicale în clinici publice sau private.

Expirat
Economist / Contabil Senior  -  DDS Diagnosttic SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles