Dispecer Distributie

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

OBIECTIVUL POSTULUI

Responsabil de toate aspectele de ordin operational, administrativ, statistic si de facturare din cadrul departamentului Road Logistic Bucuresti.

CERINTE:
  • Experienta profesionala: min. 1 an pe un post similar;
  • Educatie: min. absolvent studii medii;
  • Experienta in domeniul Transport/ Distributie;
  • Cunostinte operare PC: Excel, Word, Outlook, programe informatice pentru planificare rute;
  • Limba engleza: nivel mediu;
  • Capabil sa se adapteze personalitatii clientilor/ soferilor;
  • Aptitudinea de a lucra cu documentele si de a respecta instructiunilor orale si scrise;
  • Comportament etic si profesionalism, responsabil, punctual;
  • Capabil sa rezolve problemele si cu initiativa, atentie concentrata si distributiva.

Descrierea jobului

RESPONSABILITATILE POSTULUI
  • Actualizarea si intretinerea permanenta a bazei de date a transportatorilor;
  • Monitorizarea activitatii transportatorilor in baza indicatorilor de performanta cantitativi si calitativi;
  • Monitorizarea, raportarea si operarea in sisteme specifice a activitatii/ procesului de Distributie;
  • Planificare livrarilor/ colectarilor pe camioanele de distributie;
  • Stabilirea ordinii/ priooritati camioanelor la incarcare/ descarcare in functie de distanta, specificul livrarii/ clientului;
  • Preluarea de comenzi de transport de la clienti interni sau de la client externi;
  • Actualizarea status-urilor in cazul livrarilor/colectarilor de marfa;
  • Coordoneaza si controleaza activitatea de livrare catre client a produselor, in conditii optime din punct de vedere calitativ, cantitativ si a timpului de livrare;
  • Gestionarea si monitorizarea retururilor de marfa, identificand cauzele aparitiei acestora;
  • Operarea/ introducerea in sistemul electronic (TMS – Transport Management System) a datelor specifice Transportatorilor;
  • Monitorizarea activitatii utilizand instrumente specifice a costului de transport direct la nivel de cursa, camion, transportator la nivel de zi/saptaman/luna;
  • Gestionarea fluxului de documente specifice departamentului (documente de transport, facturi transportatori, etc..);
  • Coordonarea soferilor livratori/ colectori;
  • Asigurarea standardului de performanta agreat la nivel national privind activitatea soferilor de distributie (tipul camionelor utilizate si echiparea acestora, indeplinirea obiectivului privind livrarea/ colectarea in timp a marfii);
  • Analiza, identificare si implementare de masuri corective pentru imbunatatirea activitatii departamentului sau/si a transportatorilor;

With over 78000 employees at some 1,400 locations in over 100 countries, the Kuehne + Nagel Group is one of the world’s leading logistics companies. Its strong market position lies in the Sea Logistics, Air Logistics, Contract Logistics and Road Logistics businesses, with a clear focus on high value-added segments such as IT-based integrated logistics solutions.

Kuehne + Nagel meets companies' global business requirements in each of the local markets and underpins these solutions with strong visibility and monitoring capabilities across its network.

Kuehne + Nagel is financially strong, stable and independent. Our global logistics network, cutting-edge IT systems, in-house expertise and excellent customer service is proof of our dedication to be the market leader. These attributes have placed us at the forefront of our industry, and positioned us to continue increasing the scope of our customer solutions and services.

Publicat 16 mai 2022 Expiră 15 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos