Publicat 15 Iul 2020 | Reactualizat 12 Aug 2020 | Expiră 15 Aug 2020

Director Zonal Vanzari Vest - Timis, Bihor, Arad

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Persoana competenta, cu experienta pe un post similar de conducere, responsabila si organizata.
  • Bun comunicator si coordonator.

Pregatirea si experienta:
  • Cunoasterea ofertei si caracteristicile produselor Global Plast
  • Cunoasterea concurentei si caracteristicile produselor acestora
  • Vanzarea corecta a produsului Global Plast in raport cu caracteristicile produselor concurentei

Descrierea jobului

Autoritate si libertate organizatorica:

  • Semneaza documente fara caracter special, rapoarte, informari saptamanale si lunare referitoare la situatia din teren, cat si masurile luate, referate.
Responsabilitati si sarcini:
  • Urmareste cresterea cotei de piata prin cresterea numarului de clienti activi(minim 10% trimestial)
  • Formarea une echipe competititive de vanzari dupa criteriile cerute de catre firma
  • evaluarea unui coleg nou se va finaliza in maxim 3 luni(perioada de proba stipulate in contract)
  • urmareste realizarea vanzarilor pe zona de care raspunde
  • evaluarea gradului de satisfacere a cererii prin deplasari zilnice pe rute stabilite in zona in care este raspunzator .
  • Organizeaza, coordoneaza si controleaza activitatea de vanzare si merchandising in vederea cresterii segmentului de piata pentru produsele comercializate de catre societate.
  • Stabilirea si promovarea unei liste de produse saptamanal (intocmirea unui raport cu numarul de clienti pe fiecare agent in parte )
  • Urmareste vanzarea produselor comercializate de catre societatea, precum si incasarea contravalorii acestora .
Sarcinile postului :
  • Urmareste realizarea planului de vanzari fata de targete stabilite impreuna cu echipa pe care o coordoneaza;
  • Organizeaza insotirea pe teren si pregateste echipa sa la standardele cerute de catre firma Global Plast ;
  • Se asigura ca Agentii de Vanzari, Soferii-Distribuitori sunt bine motivati .
  • Optimizeaza reteaua de distributie;
  • Coordoneaza si inbunatateste modul de lucru al Agentilor de Vanzari in vederea maririi numarului de produse din rafturile clientilor;
  • Pe baza documentatiei , sub indrumarea Directorului de Vanzari , recomanda si modifica organizarea rutelor si a zonelor;
  • Pastreaza un contact permanent cu clientii mari;
  • Colaboreaza cu celelalte departamente pentru a asigura o relatie de munca cat mai eficienta;
  • Organizeaza cit mai eficient timpul echipei de vanzari , urmareste planificarea logica a rutelor si pastrarea frecventei de vizitare a clientilor
  • Traseaza obiective si responsabilitati fiecarui membru al echipei , avand posibilitatea de a recomanda premieri sau penalizari .Obiectivele trasate trebuie sa fie reale si realizabile;
  • Controleaza si monitorizeaza activitatea echipei de vanzari. Se asigura de completarea rapoartelor de activitate : routing-uri zilnice; rapoarte zilnice; Foi de parcurs.
  • Supravegheaza intrebuintarea si mentinerea in bune conditii a mijloacelor din dotare oferite de societate echipei din subordine ( telefon mobil, tableta, laptop, masina de serviciu );
  • Se asigura ca echipa de vanzari controleaza creditele dificile si ca celelalte credite se incadreaza in normele stabilite de societate;
  • Supervizeaza si raspunde de respectarea regulamentului de ordine interioara si a procedurilor stabilite;
  • Pune in practica programe speciale cu acordul Directorului de Vanzari;
  • Supervizeaza activitatea Agentilor de Vanzari in vederea mentinerii unui nivel optim al stocurilor la clienti, prevenind golurile de marfa si depasirea termenului de valabilitate al produselor;
  • Protejeaza si intretine imaginea firmei prin toate actiunile sale desfasurate in teritoriu ;
  • Anunta conducerea societatii despre orice problema ivita in teritoriu vis-vis de produs sau client;
  • Intocmeste la timp si intocmai rapoartele necesare activitatii departamentului; Foloseste mijloacele de telecomunicatie si auto conform regulilor societatii.
Obiectivele postului :
  • Formarea si reactualizarea permanenta a bazei de date;
  • Urmarirea cresterii cotei de piata, a volumului de vanzarilor si a cunoasterii in mod si timp real a pietei produselor comercializate de catre firma Global Plast din zona de care raspunde:
  • Urmareste incasarea contravalorii facturilor emise, conform termenelor stabilite in contract.

Global Plast este o companie cu o vechime de 17 ani pe piata din Romania. Aflata intr-o continua expansiune, afacerea a ajuns la un numar de peste 200 de angajati la nivel national, marindu-si echipa exponential de la un an la altul. Produsele din portofoliu sunt populare, regasindu-se in acest moment in toate marile lanturi de hypermaket-uri din Romania.
Cu sediul principal în București și având filiale în Timișoara, Constanța, Iași, Bacău și Cluj, Global Plast este unul din principalii distribuitori de produse de uz casnic din România (produse de curățenie și stocare, produse de unică folosință).
globalplast.com.ro

Expirat
Director Zonal Vanzari Vest - Timis, Bihor, Arad  -  SC Global Plast SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles