Publicat 12 Apr 2021 | Reactualizat 03 Mai 2021 | Expiră 12 Mai 2021

Director vinzari

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 5 ani experiență în muncă

Candidatul ideal

Directorul de vanzari trebuie să demonstreze abilități de negociere, studii de piață și abilități de marketing.
Experiență pe un post de conducere similar, de minim 5 ani.
Studiile universitare sunt o condiție standard.
Spirit de observație, orientare către dezvoltarea afacerii, inițiativă, implicare.
Excelente abilități de comunicare, negociere, relaționare și organizare.
Focusare pe rezultat.
Experiență în elaborarea/implementarea de strategii comerciale.
Abilități în utilizarea eficientă a resurselor.
Experiență în coordonarea, instruirea, motivarea și dezvoltarea echipei comerciale.
Capacitate de a culege, structura şi analiza informaţii.
Cunoștințe de limba engleză nivel avansat
Disponibilitate la deplasări.

Descrierea jobului

Coordonează întreaga activitate comercială a societății.
Urmărește realizarea cifrei și a profitului din vânzări, în conformitate cu politica de vânzare a firmei.
Concepe împreună cu directorul general strategiile comerciale în vederea atingerii target-urilor stabilite.
Urmărește și asigură implementarea politicii de vânzări și de marketing a societății.
Organizează departamentul comercial pe criterii de ,,cost efficiency’’.
Monitorizează și răspunde direct de realizarea targetului de vânzări de către echipa de vânzări.
Se informează permanent cu privire la evoluţia pieţei.
Analizează și propune împreună cu departamentul de marketing strategii și campanii de promovare pentru produsele comercializate.
Întocmeşte targetele anuale şi lunare de vânzare, pe care le comunică echipei de vânzări.
Stabilește cu managementul societăţii structura organizatorică a departamentului în funcţie de necesităţile curente.
Stabilește obiective clare pentru o creștere continuă a volumului de vânzări.
Întreţine şi dezvoltă relaţiile de parteneriat cu clienţii actuali şi potenţiali.
Menține permanent legătura cu managerii zonali, cu agenții de vânzări, cu punctele de lucru, solicitând informații despre stadiul activităților programate, activitățile în curs de desfășurare, situațiile nou create
Urmărește activitatea de negociere și încheiere a contractelor comerciale.
Asigură un sistem eficient și facil de comunicare/raportare cu/către managementul companiei.
Raportează activitatea conform normelor interne ale companiei.

Producator, distribuitor si exportator roman de obiecte tehnico sanitare si decorative. Experienta de peste 20 de ani in piata din Romania, prezenti in marile lanturi magazine de bricolaj si DIY cat si in alte magazine prin distribuitorii regionali.

Director vinzari  -  Te-ma Romania

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles