Publicat 27 Feb 2020 | Reactualizat 26 Mar 2020 | Expiră 29 Mar 2020

Director financiar

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Aptitudini:
- inteligență (gândire logică, memorie, capacitate de analiză și sinteză);
- capacitate de organizare și conducere a activității serviciului financiar-contabil;
- capacitate de a prelucra informațiile, de a le interpreta și de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;
- corectitudine, tenacitate, seriozitate, respectarea termenelor, atitudine principială în relațiile cu oamenii;

Atitudini:
- obiectivitate în aprecierea și analiza situațiilor economice, financiare și sociale, receptivitate, spirit de echipă

Descrierea jobului

- organizează, îndrumă, conduce, controlează și răspunde de desfășurarea în mod eficient a activității financiar-contabile, atât cea din cadrul Sediului Central cât și cea din filialele județene, în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;
- supraveghează organizarea și gestionarea în mod eficient a întregului patrimoniu;
- organizează și coordonează contabilitatea operațiilor de capital, contabilitatea imobilizărilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea terților, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor și rezultatelor, contabilitatea angajamentelor și altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune în conformitate cu legislația în vigoare;
- urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluării patrimoniului;
- asistă managementul executiv în redactarea Bugetului Anual si a Bugetului Anual Revizuit,
- îndrumă și asistă Filialele județene pentru întocmirea Bugetelor anuale ale filialelor și întocmește Bugetul Anual Consolidat;
- organizează și coordonează controlul financiar preventiv;
- organizează și asistă activitățile de audit extern anual;
- organizează și participă la intocmirea lucrărilor de închidere a exercițiului financiar-contabil, la operațiunile de inventariere a patrimoniului;
- răspunde de respectarea disciplinei de casă, a regulamentului operațional de casă și a celorlalte dispoziții privind operațiunile cu numerar;
- asigură și răspunde de îndeplinirea la termen a obligațiilor organizației față de bugetul statului și terți, în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare;
- efectuează analiza financiar contabilă pe baza de bilanț;
- reprezintă instituția în activitățile încredințate prin delegare;
- răspunde de buna pregătire profesională a salariaților din subordine;
- răspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevăzute de Legea contabilității 82/1991, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum și de celelalte reglementări legale în vigoare, pe linie economică și financiar-contabilă;

Uniunea Salvaţi România este un partid politic, persoană juridică de drept public, organizat în conformitate cu prevederile Constituţiei României şi ale Legii partidelor politice nr. 14/2003

Expirat
Director financiar  -  Partidul Uniunea Salvați România

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles