Publicat 05 Feb 2021 | Expiră 08 Mar 2021

Director Directie

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Societatea Naționala NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) recruteaza personal in vederea ocuparii postului de Director Directie din cadrul Directia Dezvoltare Investitii.
Profilul postului:

Cerinte minime impuse:
– studii superioare cu diploma de licenta in domeniul tehnic sau economic sau juridic
– vechimea: in activitati specifice industriei energetice de minim 10 ani, din care minim 5 ani intr-o functie de conducere;
– cunostinte de limba engleza nivel avansat;
– specializare/acreditare in programe avansate de management;
– cunostinte de utilizare a calculatorului (MS Office – Word, Excel, Outlook, Internet Explorer);
– expertiza in dezvoltarea si implementarea de proiecte mari (milioane euro);
– expertiza in tehnici de negociere;
– expertiza in activitati comerciale;
– fara ca in ultimii 5 ani contractul individual de munca sa fie incetat din motive disciplinare;
– fara inscrieri in cazierul judiciar, incompatibile exercitarii functiei

Cerințe care constituie avantaje:

– acreditarea in programe de management organizate de institutii internationale de profil;
– afilierea la organisme internationale sau nationale in domeniul energetic si sau nuclear;
– stagiu de lucru in companii multinationale ce au presupus activitati de conducere a proceselor de business si / sau gestionarea de proiecte mari investitionale (dovedite prin cel putin o scrisoare de recomandare)

Descrierea jobului

Fisa Postului

Principalele atributii, competente si responsabilitati ale postului constau in:

Conducerea procesului de investitii al SNN, avand in subordine entitatile organizationale direct subordonate si in coordonare operationala procesul de investitii derulat in cadrul sucursalelor societatii
Asigurarea promovarii principalelor proiecte de dezvoltare si investitii ale societatii;
Asigurarea monitorizarii derularii programelor de investitii, elaborarea si actualizarea procedurilor de interfata cu departamentele din cadrul sucursalelor cu atributii in domeniul investitiilor;
Coordonarea elaborarii documentatiilor specifice si asigurarea secretariatului Comitetului Consultativ pentru Strategie, Dezvoltare si Proiecte Mari de Investitii constituit la nivelul Consiliului de Administratie;
Coordonarea activitatilor aferente proiectului Unitatile 3 si 4 CNE Cernavoda, inclusiv activitatile ce deriva din calitatea de actionar al SNN in S.C. EnergoNuclear S.A.;
Coordonarea altor proiecte speciale conform deciziei managementului executiv al societatii;
Asigurarea rapoartelor si a sintezelor privind promovarea, implementarea si derularea principalelor proiecte de dezvoltare si investitii ale societatii;
Coordonarea organizarii sedintelor de analiza la nivelul executivului SNN ce privesc principalele proiecte de dezvoltare si investitii ale societatii;
Asigurarea planificarii necesarului de resurse pentru promovarea, implementarea si derularea principalelor proiecte de dezvoltare si investitii ale societatii;
Asigurarea controlului riscurilor ce privesc derularea principalelor proiecte de dezvoltare si investitii ale societatii.

Data limita de depunere a dosarelor de candidatura este 17.02.2021 .
Probele de evaluare, constau in :

Selectia candidatilor inscrisi pentru ocuparea postului Director Directia Dezvoltare Investitii se va realiza avand la baza un Proiect de management elaborat de fiecare candidat in termen de 5 zile de la data comunicarii de catre comisia de examinare a acceptarii dosarului de candidat, si sustinere a Proiectului de management in cadrul unui interviu in prezenta membrilor comisiei de examinare (interviul poate fi organizat atat prin mijloace de comunicare la distanta sau prin prezenta fizica) la o data ce va fi comunicata de catre secretariatul comisiei de examinare.

Prin Proiectul de management elaborat de fiecare candidat, acesta isi prezinta propria viziune si program, din punct de vedere operational, privind conducerea activitatii Directiei Dezvoltare Investitii si care va trebui sa contina obligatoriu:

Un rezumat al experienţei manageriale a candidatului si o argumentare a legaturii dintre profilul candidatului, cu trimitere la experienţa sa profesionala acumulata pana la momentul candidaturii si felul in care aceasta ar putea contribui la soluţionarea provocarilor manageriale, specifice domeniului conducerii proiectelor mari de investitii, si care in opinia candidatului ar confrunta Societatea Nationala Nuclearelectrica S.A.;
Aprecieri cu privire la provocarile Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A., specifice domeniului dezvoltare investitii si conex acestuia: patrimoniu, ahizitii publice, securitate nucleara, s.a., raportate la situaţia contextuala a societatii, evidentiata in rapoartele si informatiile publice disponibile atat in mediul on-line cat si publicistic de specialitate, cu trimitere cel putin la:
Conducerea proceselor investitionale ale Societatii Nationale Nuclearelectrica S.A. si relatia de interfata cu celelalte Directii si Sucursale din cadrul SNN;
Potentiale chei de control pentru un management performant, in contextul industriei energetice nucleare;

Managementul resurselor implicate in desfasurarea activitatilor din cadrul procesului dezvoltare investitii si interferenta cu celelalte procese din cadrul societatii, precum si cu cerintele legale si de reglementare ;

Relatia functionala, de colaborare si de reprezentare a Directorului Directie Dezvoltare Investitii cu autoritatile si organismele de control si de raportare;
Constrangeri, riscuri si limitari pe care candidatul considera ca le-ar putea intampina in exercitarea functiei de Director Directie Dezvoltare Investitii.
Alte informații

Cererea de inscriere poate fi descarcata la linkul: https://www.nuclearelectrica.ro/jobs/director-directie/

– Date de contact: telefon 021 203 82 00, e-mail: recrutare@nuclearelectrica.ro; office@nuclearelectrica.ro
Nota: (1) Sunt acceptate numai dosarele de candidatura care corespund cerințelor din anunț si conțin toate formularele solicitate. Dosarele de candidatura se depun personal la sediul SNN, prin posta sau prin e-mail la adresa recrutare@nuclearelectrica.ro; office@nuclearelectrica.ro, cu mențiunea / subiectul “Catre Departamentul Resurse Umane – Dosar candidat …….. pentru postul Director Directia Dezvoltare Investitii”.
(2) Numai candidații care indeplinesc cerințele minime pot fi invitați la susținerea probelor de evaluare.
(3) Contestațiile se pot depune in prima zi lucratoare, de la comunicarea raspunsurilor catre candidați.

Societatea Nationala Nuclearelectrica S.A. (“SNN”) este singurul producator de energie nucleara din Romania si de combustibil aferent tehnologiei utilizate, CANDU 6, compania fiind infiintata in 1998. Statul Roman este actionarul majoritar, detinand 82.49% din actiuni; 7,47% fiind detinute de Fondul Proprietatea, iar restul de 10.04% de catre actionari, persoane fizice si investitori institutionali, ca rezultat al procesului de listare la bursa in octombrie 2013.

Compania are sediul la Bucuresti si detine doua sucursale:
-Centrala Nuclearoelectrica Cernavoda care opereaza Unitatile 1 si 2 si care produce electricitate si furnizeaza energie termica. Unitatile 1 si 2 au o capacitate de 700 MWe fiecare si utilizeaza uraniu natural drept combustibil si apa grea ca moderator si agent de racire, de asemenea, produse in Romania.
-Fabrica de Combustibil Nuclear Pitesti este producator calificat de combustibil nuclear CANDU 6 si acopera in intregime necesitatile de operare ale Unitatilor 1 si 2 CNE Cernavoda.

Cu cele doua unitati in operare, SNN SA acopera aproximativ 20% din necesarul de consum al Romaniei

Expirat
Director Directie  -  SN NUCLEARELECTRICA SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles